Az European Heart Journal című szaklapban megjelent tanulmány szerint a korábbi elképzelésekkel szemben a takucubo-szindrómát nemcsak tragikus és negatív eseményekkel összeköthető érzelmi stressz, hanem nagy boldogság is kiválthatja, vagyis a harag, a félelem és a gyász mellett az öröm is okozhatja a szívproblémákat. Ez az első olyan kutatás, mely szisztematikusan elemezte a világszerte takucubo-szindrómával diagnosztizáltak adatait, vagyis 9 különböző ország 1750 betegétől begyűjtött információkat.
485 takucubo-szindrómásnál egyértelműen megállapítható volt, hogy érzelmi ok váltotta ki a kardiológiai problémát, közülük 20-an számoltak be arról, hogy valamilyen pozitív töltetű élménnyel volt kapcsolatban a betegség, példul egy születésnap, egy esküvő, gyermekszületés vagy a kedvenc sportcsapatuk győzelme.
A túlzott boldogságtól is megszakadhat a szív
"Ezek az eredmények paradigmaváltást tesznek szükségessé, hiszen a továbbiakban nemcsak megtörtszív-szindrómáról , hanem boldogszív-szindrómáról beszélhetünk. Az orvosoknak tisztában kell lenniük ezzel, és ha szívrohamra emlékeztető tünetekkel szállítanak be valakit a sürgősségire, különösen nagy érzelmi megterhelés után, akkor a takucubo-szindrómát sem szabad kihagyni a lehetséges diagnózisok közül" - mondta dr. Jelena Ghadri kardiológus, a kutatás egyik vezető szerzője.
A takucubo-szindrómát , vagyis a stressz-kardiomiopátiát az 1990-es években írták le. Valójában a szív bal kamrájának diszfunkciójáról van szó, de ellentétben a szívinfarktussal, ahol a szívizom végleg elhal, itt nem pusztulnak szövetek, tulajdonképpen csak a szívizom ideiglenes bénulásáról van szó.
Esetenként veszélyes szívritmuszavarok és szívinfarktus is kialakulhat a betegség szövődményeként, de erre szerencsére viszonylag ritkán kerül sor, és a beteg néhány hét alatt meggyógyul. A szindróma (mely egy japán halászcsapdáról kapta a nevét) főként az ötven év feletti hölgyeket érinti.