A kutatók több mint 1800, 45 feletti önkéntest vizsgáltak, akiknek korábban nem volt szívrohama , majd tíz év múlva újra megvizsgálták őket. A vizsgálati eredmények szerint a résztvevők 8 százalékának szívén észleltek hegesedést. Az esetek legtöbbjében nem is észleltek ezzel járó panaszokat, illetve nem tartották elég fontosnak, hogy orvoshoz forduljanak - csakhogy az észlelt hegesedések legalább felét szívroham okozta.
"Egyes esetekben tapasztalhatnak a betegek olyan tüneteket is, amelyekről nem gondolják, hogy súlyosak, így nem is mennek el velük orvoshoz", mondja a kutatás vezetője, David Bluemke, az USA Nemzeti Egészség Intézete klinikai központjának radiológiai igazgatója. Ezen tünetek közé sorolható a mellkas környékén érzett enyhébb fájdalom, hányinger, hányás, megmagyarázhatatlan fáradtság, gyomorégés , levegőhiány, esetleg kellemetlen érzetek az állkapocs vagy nyak környékén.
A csendes szívroham tünete lehet a gyomorégés is
Mit tehetünk ennek elkerülésére? Ha nem érezzük magunkat teljesen rendben, figyeljük a tüneteket és vezessünk róluk naplót. A fiatal, egészséges embereknek ez nem szükséges, ilyen esetben kicsi az esélye a szívrohamnak. Aki azonban elmúlt 50 éves, vagy csak 40, de vannak kockázati tényezők, oda kell figyelnie a tünetekre. Tehát ha a családjában előfordult szívroham, magas vérnyomás , cukorbetegség, elhízás, esetleg dohányzik is, a tünetek pedig 20 percnél tovább tartanak vagy fizikai terhelés hatására romlanak, azonnal forduljon orvoshoz. Ilyenkor nem szabad arra várni, hogy majd elmúlnak a tünetek és azzal együtt a rosszabb közérzet.
Forrás: Prevention.com