Egy szokatlan tanulmány szorosan nyomon követte a szívmegállásokat az oregoni Portlandban. Több mint tíz éven keresztül minden esetben kikérdezték a tanúkat, a családot és a barátokat a betegek összeomlása után, és figyelemmel kísérték az orvosi leleteket, feljegyzéseket - írja az abcnews.go.com .
Körülbelül a középkorú betegek felénél meg lehetett állapítani, hogy átélték a figyelmeztető jeleket. Többnyire mellkasi fájdalomról vagy légszomjról panaszkodtak a szívmegállást megelőző hónapban. A kutatás lehetőséget adhat egyszer, hogy a tragédiák egy részét megakadályozzák, ha az orvosok kitalálják, hogyan lehet megtalálni, és kezelni a leginkább veszélyeztetetteket.
Fontos, hogy a betegek legalább egy része komolyan veszi a tüneteket, s hívja a mentőket, mielőtt összeesne. Nekik van a legtöbb esélyük, hogy túléljenek egy ilyen esetet. Fontos, hogy a közvéleményben tudatosodjon, nem szabad figyelmen kívül hagyni a szívpanaszokat, s egy súlyos esemény lehetséges jeleit, abban a reményben, hogy csak emésztési zavaruk van. Ha valakire az éjszaka közepén légszomj és mellkasi fájdalom tör rá, az ne próbálja otthon kibekkelni.
A szívmegállás kockázatát növelheti egy korábbi szívinfarktus, szívkoszorúér-betegség, és bizonyos örökletes betegségek, amelyek befolyásolják a szívverést. Azok az emberek, akiknél ismert a magas kockázat, beültetett defibrillátort kaphatnak, amely a szívet visszatérítheti a ritmusos működéshez. A szívmegállás közegészségügyi probléma is, fontos, hogy akár a járókelők is tudják, mi a teendő, hogyan kell segíteni.
Az oregoni vizsgálat közel 1100 szívmegállást elszenvedő, a 35-65 éves korosztályba tartozó embert adataira terjedt ki a 2002 és 2012 közötti időszakból. A betegek mintegy negyedénél a kutatók nem találtak információ arról, hogy tapasztaltak-e tüneteket, így lehetetlen pontosan megmondani, hogy mennyire gyakoriak a figyelmeztető jelek valójában.
De a fennmaradó 839 beteg felénél bizonyítható volt legalább egy tünet az előző hónapban, a tanulmány megállapítása szerint. A legtöbben az összeomlás előtti 24 órában érezték a jeleket, de néhányan már egy héttel korábban, és egy páran legfeljebb egy hónappal korábban. A mellkasi fájdalom leggyakrabban a férfiaknál jelentkezik, míg a nők nagyobb valószínűséggel tapasztalnak légszomjat. Az egyéb tünetek az ájulás és az erős szívdobogás .
Azoknak a betegeknek a túlélési rátája 32 százalék volt, akikhez időben kiértek a mentők, szemben a többi beteg 6 százalékával. A tanulmány csak a kutatás kezdete, amelynek az a célja, hogy jobban előre jelezhessék, hogy kiknél áll fenn a szívmegállás legnagyobb kockázata, s kidolgozzák, hogy ezeket az embereket hogyan lehet úgy megszólítani anélkül, hogy azzal pánikot okoznának náluk.