Bár az elhízási paradoxon őrültségnek tűnhet, számos epidemiológiai vizsgálat kimutatta, hogy a túlsúlyos vagy elhízott szívbetegek általában jobb kilátásokkal számolhatnak, mint a vékonyabbak.
Egy ember súlya – akár a testzsír vagy az izomtömeget nézzük – nem az egyetlen tényező, amely szerepet játszik a túlélésben – mondja Dr. Carl Lavie, az elhízás paradoxon szakértője, a New Orleans-i John Ochsner Szív és Érrendszeri Intézet orvos-igazgatója az American Szív Társaság tudományos konferenciáján. Szerinte egyre több bizonyíték van arra, hogy az edzettség szerepe nagyobb a túlélésben, mint a kövérségé.
Amikor az emberek edzettségi szintjét is figyelembe veszik az egészségük megítélésénél, az elhízási paradoxon tulajdonképpen eltűnik – mondta Lavie. Egy másik tanulmány, amelynek Lavie a társszerzője, megállapította, hogy sem a BMI, sem haskörfogat, sem a testzsírszázalék nem számít a halálozási arányban, ha fitnesz szint megfelelő volt. Azoknál az embereknél, akiket fittnek minősítettek a vizsgálatok, egységesen jók voltak a túlélési kilátások.
Lavie azt mondja, nem volt különösen magas az a szint, amit a kutatók fittnek ítéltek a vizsgálatok során. Ellenben azoknak az embereknek a halálozási kockázata megnőtt, akik a vizsgált időszakban belecsúsztak a legalacsonyabb szintű fitnesz kategóriába. Bárki, akinek a fittsége ennél magasabb volt, már jobb túlélési esélyekkel kalkulálhatott.
Az eredmények segíthetnek azoknak, akiknek bátorításra van szükségük, hogy javítsanak az állapotukon – vélekedik a kutató. Annak ismerete, hogy a mozgásszegény életmód feladása, a több napfény, a rendszeres fizikai aktivitás jelentősen csökkentik a mortalitási kockázatokat, segíthet az emberek motiválttá tételében.
Persze abból, hogy létezik az elhízás paradoxon, nem következik, hogy az embereknek hízniuk kell, ha hosszabb ideig akarnak élni. Rengeteg egyértelmű bizonyíték van rá, hogy az elhízás számos szívbetegség kialakulásában és előrehaladásában fontos szerepet játszik – szögezte le Lavie. Emellett hangsúlyozta, hogy a több mozogás és a fogyás egyaránt fontos eszköze a kardiovaszkuláris fittség javításának.
Forrás: Livesience.com