A Circulation című szaklapban jelent meg a tanulmány, amely egy kutatásról szólt, amely során szakemberek 15 éven át csaknem 4000 ember adatait gyűjtötték össze 23 és 35 éves koruk között. A kutatás elején megkérdezték őket, hogy mennyi a jövedelmük, majd a vizsgálati idő alatt még négy alkalommal, miközben folyamatosan analizálták az egészségüket, orvosi leleteiket - különösen a szívük egészségére, illetve a szívbetegségben történt elhalálozásra koncentrálva.
Arra jutottak, hogy akiknek a vizsgálati időszakban ingadozott a jövedelmük, illetve időről időre csökkent, kétszer olyan gyakran tapasztaltak szívproblémákat , és majdnem duplájára nőtt náluk a korai halálozás esélye azokhoz képest, akiknek a jövedelme stabil volt. A jövedelemingadozás, illetve az instabil bevétel oka a legtöbb esetben munkanélküliség, illetve munkahelyváltás miatti jövedelemváltozás (általában csökkenés) volt.
A kutatók külön figyelmet fordítottak azokra, akik a jövedelmük 25 vagy esetleg több százalékát elvesztették, és arra jutottak, hogy a csökkenés, illetve az ingadozás is mérhetően megnövelte az esetükben a szívroham, a stroke , a szívleállás, illetve a korai halálozás esélyét. Ami igazán meglepte a szakembereket, az a jövedelemcsökkenés hatásának nagysága volt. A kezdetekkor feltételezték, hogy a jövedelem gyakori ingadozása nem tesz jót az egészségnek, hiszen ez eleve stresszel jár. Meglepetés volt viszont a számukra, hogy mennyire komoly mértékű ez a negatív hatás, különösen amiatt, mert relatíve fiatalnak mondható korosztályt vizsgáltak.
A tanulmány nem vizsgálta, hogy a jövedelemcsökkenés hatásai közül pontosan melyik az, amely ennyire komolyan károsítja a szívet, de korábbi kutatások komoly kapcsolatot mutattak ki a stressz - amelyet a jövedelemingadozás is kiválthat - és a szív működési zavarai között. A stressz szerepet játszhat az elhízás kialakulásában, amely egyértelmű rizikófaktora a szívbetegségnek, és ugyanez a helyzet a magas vérnyomással is. Az alacsony jövedelem is lehet súlyosbító tényező: korábbi kutatások igazolták, hogy a pénzgondokkal küzdők között több a dohányos, kevesebbet mozognak, és orvoshoz is ritkábban járnak, ami mind növeli az egészségügyi problémák, tehát a szívbetegség kialakulásának esélyét is.
Forrás: time.com