Az adatok szerint 55 éves kor felett 10 évente megduplázódik a szélütés esélye - azonban bármilyen életkorban, akár még gyerekeknél is előfordulhat. A hatékony kezelés kulcs a szélütés esetében az, hogy a beteg az első tünetek megjelenése után 3 órán beül kórházba kerüljön. Mutatjuk, mire kell figyelni - minél több jelentkezik ezek közül egyszerre, annál biztosabb, hogy baj van.
Szédülés, fejfájás és nyelési zavarok
A két legfontosabb korai tünet a hirtelen fellépő szédülés és az erős fejfájás - a 45 alatti nőknél alatti nők esetében ezek igen gyakoriak. Nem ritka, hogy csuklás és/vagy hányinger is kíséri a panaszokat.
A beszédkészség elvesztése, a hirtelen fellépő beszédzavar, valamint a látás, az érzékelés és egyensúly zavarai is a stroke előjelei lehetnek. Árulkodó tünet még az átmeneti bénulás, ami lehet féloldali is - tipikus jel, hogy a beteg szája az egyik oldalon lefelé görbül. Felléphetnek még nyelési zavarok (diszfágia), de pillanatnyi eszméletvesztés is előfordulhat.
Vegyük komolyan a jeleket!
Nem ritka, hogy a tünetek csak néhány percig - maximum negyedóráig - tartanak, majd elmúlnak, ezért sokan nem veszik komolyan a jeleket. Pedig fontos, hogy minden szokatlan és furcsa dologról kikérjük egy orvos véleményét. Hiszen ha valóban a stroke előjeleit érzékeljük, akkor a késői ellátás akár az életünkbe is kerülhet.
Mit tegyünk, ha stroke-ra gyanakszunk?
Néhány egyszerű teszttel megerősíthetjük a stroke gyanúját, és segíthetünk az orvosnak a gyorsabb felismerésben és ellátásban. Kérjük meg a beteget, hogy mosolyogjon, emelje fel mindkét karját egyszerre, ismételjen utánunk egyszerű mondatokat, vagy formázzon ajkaival egy "o" betűt. Ha valamelyiket nem tudja megcsinálni, akkor esélyes, hogy stroke áll a háttérben. Szintén árulkodó jel, ha a kinyújtott nyelv az egyik oldalra félreáll.
Minden ilyen esetben azonnal hívjunk mentőt és mindig mondjuk el, hogy stroke-ra gyanakszunk, és azt is, hogy milyen tünetek és tesztek alapján tesszük ezt!
Forrás: health.com