A szívritmuszavar korai jelei

Bizonyos pótütések, vagy az alkalmanként jelentkező erős szívdobogás érzése előrevetítheti a pitvarfibrilláció kialakulását. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa a szívritmuszavarok korai jeleire és a kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Korán jelentkezhetnek a figyelmeztető jelek

Svéd kutatók végezték azt a 10 éven tartó utánkövetéses vizsgálatot, amely a pitvarfibrilláció korai jeleire koncentrált. A malmöi Lund University és a Skåne University Hospital tudósai 389 személyt figyeltek meg 1998-2000 között 24 órás Holter-EKG vizsgálattal, akik között nem voltak pitvarfibrillációval diagnosztizált betegek. Az eredmények értékelésekor figyelembe vették az életkort (az átlagéletkor 65 év volt), a nemet (44 százalékban voltak férfiak), a szisztolés vérnyomást, a magasságot, a súlyt, a dohányzást és az esetlegesen meglévő inzulinrezisztenciát.

Mi a pitvarfibrilláció? A nem kamrai eredetű, gyors szívveréssel járó szívritmuszavarok leggyakoribb formája. A felnőtt lakosság 0.4-0.5 százalékát érinti, de előfordulási valószínűsége a kor előrehaladtával emelkedik. Így például 70 év fölött minden 10. embernél előfordul. A pitvarfibrillációról bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Az 10,3 év alatt, amíg nyomon követték a vizsgált személyek kórtörténetét, arra az eredményre jutottak, hogy 45 esetben jelentkezett pitvarfibrilláció, amelyet a pitvari pótütések, és egy bizonyos gyors, erős szívdobogás érzés évekkel korábban, jóval előre jelezhetett.

Mit jelent mindez a gyakorlatban?

A pitvari pótütések a szív pitvari részében keletkeznek, és igen sokan megtapasztalhatják ezt az önmagában nem veszélyes funkciózavart. Maga a jelenség kellemetlen érzést okozhat, mert az extra szívverést gyakran egy rövid szünet követ. A páciens ilyenkor úgy érzi, mintha a szívverése "kihagyna" egy ütemet.

Bizonyos pótütések, vagy az erős szívdobogás előrevetítheti a pitvarfibrillációt
Bizonyos pótütések, vagy az erős szívdobogás előrevetítheti a pitvarfibrillációt

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Különösen fiatalabbaknál gyakori az úgynevezett szupraventrikuláris tachycardia , amely számos, a kamrák felett eredő arrhythmia típust foglal magába. A jelenség hirtelen kezdődő, néhány másodperctől néhány órán át tartó, gyors, szabályos szívösszehúzódásokat, vagyis erős szívdobogásérzést eredményez. Ez akár 160-200 / perces szívfrekvenciát is jelenthet, amit igen nyomasztó élményként élhet meg a páciens.

"Mindkét jelenséggel gyakran fordulnak orvoshoz a páciensek, ugyanis valódi kellemetlenséget, félelmet élhetnek meg egy-egy ilyen alkalommal, aminek szeretnének utánajárni" - hangsúlyozza Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. Hozzátette: ez nagyon helyes lépés, ugyanis a megfelelő vizsgálatokkal - például nagylabor vizsgálattal, nyugalmi EKG-val , pajzsmirigy ultrahanggal, 24-órás Holter EKG-vel - kideríthetjük van-e esetleg valódi, kialakult betegség a háttérben.

A pitvarfibrilláció figyelmeztető jelei

A svéd kutatás is bizonyította, hogy már az első, szokatlan tüneteket is érdemes komolyan venni. A fáradtság, a légszomj , a mellkasi fájdalom, a gyors szívdobogás érzés, illetve az egyszer-egyszer "kihagyó" szívverés ugyanis pitvarfibrillációra is utalhat. A szív felső üregeiben, a pitvarokban kialakuló fibrilláció hatására, a pangó vér miatt pedig akár vérrögök is keletkezhetnek. Egy elszabaduló vérrög aztán elzáródást okozhat az agyban és más szervekben, tehát korántsem veszélytelen jelenségről van szó, mindenképpen fontos a korai felismerés, mert vérhígító kezeléssel megakadályozható a vérrög kialakulása.

Egyes esetekben a pitvarfibrilláció lehet teljesen tünetmentes és csak rutin kardiológiai vizsgálat esetén ismerik fel, ami igen jó hír, hiszen az embóliaveszély ilyenkor is fennáll. Ezért fontos, hogy az enyhébb, szívritmusra vonatkozó figyelmeztető jeleknél, illetve családi halmozódás esetén időnként tünetmentesen is vizsgáltassuk ki magunkat kardiológussal.

Forrás: Budai Kardioközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra