A főütőér, avagy az aorta az emberi test legnagyobb vérere, amely oxigénben gazdag vérrel látja el a szervezetet. Anatómiailag több részre osztható. A mellkason és hastájékon áthaladó szakaszt leszálló aortának nevezzük, ennek felsőbb része az aorta thoracica. A mellkasi aortaszakasz az életkor előrehaladtával növekedik, de méretének és struktúrájának változásai olyan hemodinamikai és biológiai folyamatokat követnek, amelyek szív- és érrendszeri betegségekkel is kapcsolatba hozhatók.
Mint azt az Észak-amerikai Radiológusok Szövetsége közleménye írja , dr. Maryam Kavousi, a rotterdami Erasmus Orvosi Központ kutatója és munkatársai arra keresték a választ vizsgálataik során, hogy vajon az aorta thoracica belső átmérőjének méretváltozása előrejelezhet-e kardiovaszkuláris megbetegedéseket hosszú távon. Összesen 2178 önkéntest vontak be a kutatásba, akikről 2003 és 2006 között készítettek CT-felvételeket, majd átlagosan kilenc éven keresztül követték nyomon egészségük alakulását. A mellkasi aortaszakasz átmérőjének méretét a résztvevők testtömegindexével ( BMI ) összevetve értékelték.
Mindezek alapján kiderült, hogy az aorta thoracica átmérőjének nagyobb mértékű növekedése és csökkenése egyaránt számottevő összefüggést mutatott olyan súlyos szív-érrendszeri problémákkal, mint akár a stroke vagy a páciensek kardiovaszkuláris eredetű elhalálozása. A kapcsolat mind nők, mind férfiak esetében kimutatható volt. "Eredményeink arra utalnak, hogy a mellkasi aortaszakasz átmérőjének képalkotó diagnosztikai felmérése jövőbeli kardiovaszkuláris betegségek kockázatának előrejelzésére is alkalmas lehet" - mutatott rá dr. Kavousi.
A kutatásról szóló tanulmány a Radiology című tudományos folyóiratban jelent meg. A szerzők szerint felfedezésük megteremtheti a lehetőséget, hogy akár tünetmentes nőknél és férfiaknál is meg lehessen becsülni a későbbi szív-érrendszeri problémák kialakulásának veszélyét, és szükség esetén hatékony prevenciós stratégiát lehessen náluk alkalmazni a súlyos következmények elkerülése érdekében.