Bár a dohányosok testtömege általában alacsonyabb, mint a nemdohányzóké, egy új tanulmány megállapította, hogy mind a dohányzás megkezdése, mind az élethosszig tartó cigizés növelheti a hasi zsír, különösen a zsigeri zsír mennyiségét. Ez pedig hosszú távon jelentősen megemelheti a szívbetegség, a cukorbetegség, a szélütés és a demencia kockázatát is – olvasható az EurekAlert! cikkében.
Meglepő eredmények
A zsigeri zsírnak a belső szervek közötti zsírfelhalmozódást nevezik. Ez nehezen látható, és akár a lapos a hasú egyének testében is fokozottan jelen lehet. Az említett tanulmányban – amelyet a Koppenhágai Egyetem Metabolikus Kutatási Központjának kutatói készítettek – az úgynevezett mendeli randomizáció (MR) segítségével vizsgálták meg, hogy a dohányzás növeli-e a hasi zsír mennyiségét. Ez a módszer egy gén különböző változatainak elemzésével vizsgálja, hogy egy tényező mekkora szerepet játszik egy betegség kialakulásában.
A tudósok azt látták, hogy vannak olyan gének, amelyek a dohányzási szokásokhoz kapcsolódnak, és olyanok is, amelyek a testzsíreloszláshoz. A derék-csípő arányok alapján viszont arra a következtetésre utalnak, hogy más tényezőktől függetlenül már önmagában a dohányzás is felelőssé tehető a hasi és a zsigeri zsír magas szintjéért.
Ezek az eredmények közegészségügyi szempontból is jelentősek, ugyanis bizonyítják, hogy mennyire fontos még több pénzt és energiát fektetni a dohányzás megelőzésére és csökkentésére irányuló kampányokba. Ez ugyanis a hasi zsigeri zsír és az azzal kapcsolatos krónikus betegségek gyakoriságának mérsékléséhez is hozzájárulhat. A lakosság egyik fő egészségügyi kockázatának csökkentésével tehát közvetve egy másik jelentős egészségügyi kockázatot is csökkenthetnénk” – magyarázta Germán D. Carrasquilla, a tanulmány vezető szerzője.