A párkapcsolatban élők körében például kevesebb a szívbeteg, és egy kiegyensúlyozott kapcsolat növelheti a túlélési arányt a szívműtéteket követően. A boldogságnak legalább olyan erős pozitív hatása van a szívbetegségek rizikójának csökkentésére, mint annak, ha valaki leszokik a dohányzásról.
Ez többek között azért is lehetséges, mert a szerelmünkkel együtt könnyebb megszabadulni a rossz szokásinktól és egészségesebb életmódot követni. A szerelem a vérnyomást is csökkenti, különösen azokban az esetekben, amikor az a stressz miatt ugrik meg: egy kísérletből kiderült, hogy azok, akik tíz percig a kedvesük kezét foghatták, majd egy ölelést is kaptak, alacsonyabb vérnyomással voltak képesek végigcsinálni egy stresszes feladatot (melyben nyilvánosság előtt kellett beszélniük), mint azok, akik tíz percig csendben, egyedül üldögéltek.
A szexnek is jó néhány kedvező hatása van, a depresszió csökkentésétől és az önbizalom növelésétől kezdve a kardiovaszkuláris betegségek rizikójának mérsékléséig. A szexuális együttlét vagy más, hasonlóan intim esemény hatására a szervezetünkben oxytocin nevű hormon termelődik, mely erősíti a kötődést és többek között fájdalomcsillapító hatásáról is ismert.
Szerencsére, azoknak sem kell rosszul érezniük magukat, akik éppen egyedülállóak – még akkor sem, ha Valentin-nap környékén ezek az érzések felerősödhetnek. Azonban szakemberek szerint a barátságok legalább olyan jó hatással lehetnek az egészségünkre, mint a párkapcsolat. Egy kutatás például bizonyította, hogy azok a 70 éven felüliek, akiknek több barátja van, tovább élnek, mint akik egyedül vannak. A barátok tehát nemcsak fiatalon tartanak, de a pozitív hatású szokásokat is támogatják.