Már régóta gyanították, hogy a belélegzett gőzben lévő vegyi anyagok kockázatot jelenthetnek az elektromos cigaretta használóinak egészségére. Az e-cigi a tinédzserek körében is egyre elterjedtebb, ezért a szakemberek nagyon fontosnak tartották a lehetséges veszélyek felmérését. A Stanford Egyetem szív- és érrendszeri intézetének kutatói végül arra jutottak, hogy az e-cigaretták károsíthatják a szívet.
A stanfordi kutatók laboratóriumi Petri-csészében az egészséges emberi erek falán lévő sejteket növesztettek, amelyeket kitettek hat különféle e-cigaretta-ízesítésnek. Azt vizsgálták, hogy a nikotin mellett az ízesítőknek van-e bármilyen hatása. A sejteket olyan vérbe mártották, amit e-cigaretta elszívása után vettek le, így a gőzben lévő vegyi anyagok bejuthattak a szív- és érrendszerbe. Az eredményeket a nem dohányzóktól és a hagyományos cigarettát szívóktól vett vérbe mártott sejtekkel hasonlították össze.
A fahéj és a menta a legmérgezőbb
A gőz és néhány ízesítés még nikotin jelenléte nélkül is rendellenessé változatta az erek működését, ami növelheti a szívbetegségek kockázatát. A fahéj és a menta bizonyult a legmérgezőbbnek, de a sejtek általánosságban is károsodást és gyulladást mutattak, valamint csökkent az új ér formálására vagy sebek begyógyítására vonatkozó képességük - ismertették a kutatók. "Ez egy figyelmeztetés, hogy az emberek ne legyenek nyugodtak és ne gondolják, hogy az e-cigaretta teljesen biztonságos" - emelte ki Joseph Wu, a stanfordi intézet igazgatója
A stanfordi kutatócsoport folytatja a vizsgálatokat. A kutatók úgynevezett iPS-sejtekkel, vagyis indukált pluripotens őssejtekkel dolgoznak, amelyek képesek más típusú sejtekké alakulni. Következő kísérletükben a szív- és az agy sejtjeit fogják vizsgálni.