Az érszűkület stádiumai

Ha járáskor rendszeresen vádlifájdalom jelentkezik, érdemes megvizsgáltatni, hogy nem érszűkület áll-e a háttérben. Az alsó végtagokat érintő érszűkületnek négy - egyre súlyosabb fokot jelző - stádiuma van.

Az érszűkület leggyakrabban az alsó végtagokat friss vérrel ellátó verőerek, az artériák falában létrejövő meszes lerakódások, majd szűkületek következtében kialakuló betegség, amelynek következtében csökken az érintett szövetek oxigénellátása. A betegség más szervekre, például a hasi erekre vagy a vesére is kiterjedhet, illetve a szív és az agy erei is érintettek lehetnek. Fordítva is igaz. Szív- vagy agyi infarktuson átesettek, dohányzók, cukorbetegek, magas vérnyomásosak, magas vérzsírszinttel küzdők számára fontos hogy figyeljenek az érszűkületre. Ugyanez igaz azokra is, akiknek a családjában előfordult a betegség.

érszűkület
A fájós láb akaratlanul is megállásra kényszerít az utcán. Megfelelő figyelemre van szükség

Dr. Kósa Éva, a Kardioközpont angiológusa a betegség további tüneteiről és a kezeletlen betegség következményeiről elmondta, hogy az alsó végtagokat érintő érszűkületnek négy, egyre súlyosabb fokot jelző stádiuma van.

1. Tünetmentes fázis

Az első stádiumban csak műszeres vizsgálatokkal lehet az erek meszesedését, szűkületét kimutatni. A kórisme felállítása úgynevezett dopplervizsgálattal történik. Ennek során egy kézi ultrahangeszközzel megmérik a lábak és a felkarok különböző artériáiban a vérnyomást. Ezekből az értékekből kiszámolják az úgynevezett boka-kar indexet vagy dopplerindexet. A kapott hányados egészségesekben 1 és 1,3 közötti, vagyis normál esetben a lábakban azonos vagy kissé magasabb a vérnyomás, mint a karokban. Érszűkületről akkor beszélhetünk, ha a hányados kisebb, mint 0,9, vagyis a lábakon mért nyomás alacsonyabb, mint a karokon. Minél alacsonyabb a kapott érték, annál súlyosabb az érszűkület. Azoknál, akiknél megjelennek a szív- és érrendszeri betegségek rizikótényezői (különösen az erős dohányosoknál és cukorbetegeknél), kiemelt fontosságú a rendszeresen elvégzett szűrővizsgálat, amellyel idejében megelőzhető, hogy a betegség súlyosabbá váljon.

2. Vádlifájdalom

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bizonyos távolság megtétele után fájdalom lép fel a combban vagy a vádliban, ritkán a lábfejen, ami miatt gyakran meg kell állni. Rövid pihenés után a fájdalom szűnik, és a járás folytatható, bár a fájdalom vagy görcs a gyaloglás során újból jelentkezik. Ezt a tünetet nevezik "intermittáló sántításnak", és a betegséget emiatt a jellemzője miatt hívják "kirakatnéző" betegségnek is. Ebben a stádiumban a betegség leggyakrabban gyógyszeresen és életmódbeli változtatásokkal kezelhető.

3. Nyugalmi fájdalom és más súlyos tünetek

Ebben a fázisban már nyugalomban is, főleg éjszaka jelentkezik a fájdalom, amely fekvő helyzetben erősödik, és a beteget felülésre készteti, hogy lábát az ágyról lelógatva enyhítse panaszát. A rossz vérellátás miatt a végtag hideg, sápadt színű lehet, továbbá zsibbadás, égés alakulhat ki, az ujjbegyek ellilulhatnak, a bőr száraz lesz. Gyakori a körömgomba , a szőrzet pedig megritkul.

4. Szövetelhalás

A legsúlyosabb stádiumban a végtagokon szövetelhalás , fekély alakul ki: az ujjakon, sarkakon elfeketedő - száraz vagy nedvedző - bőrelváltozások jelenhetnek meg nagyon erős fájdalom mellett, amely jelzi, hogy a végtag komoly veszélyben van. Ilyenkor mihamarabb orvoshoz kell fordulni, hogy a szövetelhalást megpróbálják megállítani, ezáltal pedig elkerülni az amputációt. Különösen cukorbetegeknél és az ismert érszűkületes betegeknél fontos a lábak rendszeres otthoni átvizsgálása a kisebb sebek, sérülések és a gombásodás felfedezése érdekében.

A perifériás verőérbetegség, közismertebb nevén az érszűkület Magyarországon mintegy 400 ezer embert érint. Az érszűkületben szenvedő betegek 30 százaléka - felismerés, megfelelő kezelés, életmódváltás és kellő figyelem nélkül - 5 éven belül meghalhat valamilyen szív-érrendszeri betegség következtében. Részletek!

A súlyos következmények megelőzése

Fentiek alapján az elhanyagolt érszűkület következményei igen súlyosak lehetnek, ám korán felismerve gyógyszeres kezeléssel, rendszeres járással, a dohányzás mérséklésével a betegség hosszabb ideig szinten tartható. Később már csak értágítás vagy érműtét segíthet, azonban vannak olyan esetek, amikor egyik beavatkozás sem elvégezhető. Ilyenkor, ha a végtag keringésének állapota már kritikus, csak az amputáció marad a kezelési lehetőségek közül! Ezért fontos a betegség korai felismerése, illetve a felismert betegségnél a rosszabbodás tüneteinek korai jelzése a kezelőorvos számára - hangsúlyozza dr. Kósa Éva.

Forrás: Kardioközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.