A szívizom elégtelen vérellátásával kapcsolatos kórállapot, az úgynevezett iszkémiás szívbetegség vezeti a hazai halálokok listáját, holott dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa szerint sokat lehet a megelőzésért és a kezelésért is.
Hatalmas munkát végez a szív
A szív egészséges működéséért elengedhetetlen a megfelelő vérellátás. Ha a szívizomzat nem jut elegendő vérhez, kialakulnak az úgynevezett iszkémiás szívbetegség különféle formái, amelyek a mellkasi fájdalommal járó angina pectoristól a hirtelen szívhalálig sok állapotot, betegséget magukban foglalnak. Magyarországon az iszkémiás szívbetegség felelős a halálozások 30 százalékáért. Nők és férfiak egyaránt veszélyeztetettek ebből a szempontból. A veszélyeztetettség nem kis részben a rizikófaktoroknak tudható be, hiszen a szívünkre szinte minden hatással van: a mozgás vagy annak hiánya, a táplálkozás, a mindennapi stressz , de a genetika és a környezetszennyezés is.
A magas vérnyomás felborítja az egyensúlyt
A szívnek folyamatosan fenn kell tartania egy kényes egyensúlyt az oxigénigény és az oxigénkínálat közt. Egészséges körülmények között ez a két oldal kiegyenlíti egymást, ám ha nő az oxigénigény vagy csökken a kínálat, a szívizomsejtek oxigénellátása nem lesz kielégítő. Az egyensúly felbomlásához jelentősen hozzájárul a magas vérnyomás , amely megváltoztatja a nyomásáramlási viszonyokat, a mikrokeringést és a neuroendokrin rendszer működését is.
Vizsgálatok igazolják, hogy a diasztolés vérnyomás 5 higanymilliméterrel való mérséklése ötödével csökkenti az iszkémiás szívbetegség kockázatát a vérnyomáscsökkentő kezelés megkezdése előtti értékhez viszonyítva. Ugyanakkor a kutatások a szisztolés vérnyomás megfelelő csökkenését találták a fő rizikócsökkentő tényezőnek. Az is kiderült, hogy a megfelelő vérnyomáscsökkentés egyforma kockázatcsökkenést eredményez minden korosztály esetében.
"A cél mindenképpen a magas vérnyomás csökkentése - ebből a szempontból szinte mindegy, hogy milyen gyógyszercsoporttal, hiszen nincs olyan csodaszer vagy olyan speciális vérnyomáscsökkentő, amely sokkal hatékonyabb lenne. Persze, ha már kialakult valamilyen szívbetegség, a magas vérnyomás kezelését ennek figyelembe vételével kell folytatni. Általánosságban azonban a legfontosabb a megfelelő vérnyomáskontroll olyan kezeléssel, amely személyre szabottan alkalmazkodik a páciens állapotához, meglévő betegségeihez és a kitűzött célértékek eléréséhez" - hangsúlyozta a kardiológus.
Az életmód is fontos
A mozgáshiány bizonyítottan növeli a magas vérnyomás és koleszterinszint, valamint a stroke kialakulásának veszélyét egyaránt. A passzív életmód miatt ráadásul zsírszerű lerakódások, plakkok alakulhatnak ki a koszorúerek belső falában, elzárva a véráramlás útját. Ennek következtében csökken a vérellátás, nem jut elég oxigén a szívizomhoz, ami végső soron iszkémiás szívbetegségekhez, például szívelégtelenséghez vagy szívinfarktushoz vezet. Tudatos táplálkozással azonban kikerülhetjük a telített zsírok okozta koleszterinszint-emelkedést. E tekintetben ideálisnak mondható az úgynevezett mediterrán étrend vagy a DASH-diéta.