Mivel a szív létfontosságú szervünk, amennyiben bármilyen zavart tapasztalunk a működésében, különösen, ha a tünetek visszatérőek, szükség van a potenciális - olykor túlzás nélkül halálos - veszélyt feltáró kivizsgálásra - hívja fel a figyelmet a Kardioközpont .
Mi az a szívritmuszavar?
A szív ingerképző központja a jobb pitvarban lévő szinuszcsomó , innen vezetődik el az ingerület a szív többi részébe. Egészséges embernél az ingerületképző és elvezető rendszer a szívizommal összehangoltan, harmonikusan működik. Előfordulhat azonban, hogy valamilyen belső vagy külső okból ez az összehangoltság felborul, és a szívizom összehúzódásai a szokottnál sűrűbben (tachycardia), vagy éppen lassabban (bradycardia), esetleg szabálytalanul, extra ütésekkel, illetve kihagyásokkal történnek (arrythmia). Ilyenkor beszélünk szívritmuszavarokról. A szívritmuszavarok gyakori és veszélyes formája a pitvarfibrilláció, amelyet a szív, illetve a kamrák gyors és rendszertelen összehúzódása jellemez - foglalta össze a szívritmuszavarokat dr. Sztancsik Ilona kardiológus.
A szívritmuszavar lehetséges okai
Előfordulhat, hogy a ritmuszavart valamilyen szívbetegség idézi elő, ilyen például a szívkoszorúér-szűkület vagy az elzáródás nyomán kialakuló szívizominfarktus, ahol az elhalt izomsejtek megváltozott ingerületvezetési képessége áll a háttérben. A probléma szíven kívüli tényezők miatt is létrejöhet. Ilyen lehet többek között a pajzsmirigybetegség, a cukorbetegség, illetve különféle életmóddal összefüggő tényezők, így a stressz, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás vagy a stimulánsok (kávé, drogok) használata. Az elhízott emberek körében is nagyobb valószínűséggel alakul ki szívritmuszavar.
Mit érez, akinek szívritmuszavara van?
- mellkasi remegésérzés és fájdalom
- túl gyorsan vagy lassan, illetve rendszertelenül verő szív
- légszomj
- a torokban, a gyomor tájékán fellépő furcsa fájdalom, szúrás
- szédülés, bizonytalanságérzet
- félelem, idegesség
- látászavarok
- a teljesítőképesség romlása
A szívritmuszavar kezelése
"A legfontosabb azt kideríteni, hogy szíven kívüli ok vagy a szív valamilyen betegsége áll-e a háttérben, hiszen annak megfelelően tudjuk meghatározni a szükséges terápiát" - közölte Sztancsik Ilona. A gyógyszeres kezelés során az orvosok úgynevezett antiaritmiás készítményeket alkalmaznak, illetve olyan speciális készülékeket is használnak, amelyekkel közvetlenül be lehet avatkozni a szív elektromos működésébe (ez a szívritmus-szabályozó, a pacemaker ). Bizonyos esetekben műtéti megoldást választanak, s a szívben a kóros ingerületet képző vagy vezető izomrostokat szívsebészeti eljárással átvágják, kiiktatják. Ha a kiváltó ok a szívben keresendő, akkor az alapbetegséget kell megfelelően kezelni, mert csak ettől várható a szívritmus normalizálódása.
Hogyan előzhető meg a szívritmuszavar?
A szívritmuszavarok kialakulását és súlyosbodását első sorban "szívbarát" életmóddal lehet megelőzni. Ez annyit jelent, hogy ajánlott zsír- és sószegény táplálkozásra áttérni, valamint sok zöldséget, növényi olajat, halat fogyasztani. Törekedni kell a kiegyensúlyozott életvitelre, a rendszeres mozgásra, továbbá a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a túlzott kávéfogyasztás kerülésére. Ha megtanuljuk megfelelően kezelni a mindennapi feszültséget , sokat tehetünk szívünk egészségéért. 40 év felett pedig még az egészséges embereknek is érdemes rendszeresen elmenni orvoshoz, s ellenőriztetni a szívműködésüket.