Tíz nőből kilencnél legalább egy rizikófaktor megtalálható
Ijesztő, de igaz: legalább a nők kilencven százalékánál fennáll olyan rizikófaktor, mint a rejtett hajlam, fogamzásgátló szedése, dohányzás, egészségtelen táplálkozás, túl kevés testmozgás. Korai szívbetegséget alakíthat ki az érfalak megvastagodása is, amely már egészen fiatal korban is jelentkezhet, és amely általában a szívgondok egyik első tünete.
Már a húszas éveinkben érdemes ellenőrzésre járni
Ha szeretnénk, hogy az esetleges szívbetegségünket még a korai, viszonylag könnyen kezelhető fázisban elcsípjék, akkor már a húszas éveinktől kezdve rendszeresen ellenőriztetnünk kell a vérnyomásunkat, koleszterinszintünket, továbbá évente egy EKG vizsgálatot is érdemes csináltatni. Egyeseknél ugyanis már ilyen fiatal korban megkezdődik a betegség kialakulása.
A tünetek gyakran nem egyértelműek
A legtöbben úgy gondoljak, hogy a szívroham tünetei könnyen azonosíthatóak, hiszen akinek ilyen gondja van, az erős mellkasi fájdalmat illetve nyomást érez a bal oldalon. Csakhogy lehetnek olyan esetek, amikor a fájdalom kisugárzik a karokba, sőt, akár az állkapocsba is. Emellett pedig lehetnek olyan kísérő tünetek is, mint a hátfájdalom, emésztési zavarok vagy nehézlégzés, zihálás.
A fittség nem jelent védelmet
Tévhit, hogy azok, akik sokat sportolnak és jó formában vannak, nem lehetnek szívbetegek. Valójában még a sportos, kiváló fizikai állapotban lévő emberek sincsenek száz százalékban védve például egy szívroham veszélyétől. Az olyan szokások, mint a dohányzás, alkoholfogyasztás vagy egészségtelen táplálkozás, növelik a rizikót, és a hatásaik nem tehetők semmissé rendszeres testmozgással.
A szívrohamok életmódváltással megelőzhetők
Ha valaki nem dohányzik, minimális alkoholt fogyaszt, rendszeresen sportol és egészségesen eszik, az is kaphat szívrohamot - de erre 80 százalékkal kisebb az esélye ilyen egészséges életmód mellett.
Forrás: womenshealthmag.com