A koppenhágai egyetemi kórház tudósai 32 elhízott embert vontak be munkájukba. Az alanyok közül senki sem volt szívbeteg vagy diabéteszes, és egyikőjük sem sportolt. A jelentkezőket három csoportba osztották: az egyik csapat tagjainak 12 héten át súlyzós gyakorlatokat kellett végezniük, a másik csoport kardiógyakorlatokat - aerobikot és szobabiciklizést - épített be életmódjába, a harmadik csapat tagjai pedig semmit sem változtattak addigi sportolási szokásaikon, vagyis továbbra sem mozogtak.
A kutatók a 12 hetes periódus elején és végén is MR-vizsgálat segítségével nézték meg az alanyok szívét és az epikardiális, valamint a perikardiális zsírszövetet. Előbbi az artériák falán felhalmozódó zsírrétegekhez, majd érelmeszesedéshez vezethet, csökkentve a szív vérellátását. Utóbbi pedig rendellenes plakklerakódást okoz a szívkoszorúér falán, ami érelmeszesedést és szívrohamot is kiválthat.
A mozgás elképesztő hatása
Az epikardinális zsírszövetet mindkét mozgástípus csökkentette - a kardiózás 32 százalékkal, a súlyzós edzések pedig 24 százalékkal. A perikardiális zsírszövet ellen viszont csak a súlyzós edzések vették fel a harcot. 12 hét alatt - a nem mozgókhoz viszonyítva - átlagosan 31 százalékkal csökkentette ezt a fajta lerakódást, ami a tudósokat is meglepte. Azt egyelőre nem tudják, hogy vajon miért épp a súlyzós gyakorlatok ilyen hatékonyak a szív körüli zsírréteg ezen típusának csökkentésében. Korábbi tanulmányok eredményeit számba véve azonban úgy gondolják, hogy a súlyzós gyakorlatok után valószínűleg egész nap sokkal hatékonyabb a kalóriaégetés - még akkor is, ha edzés után már semmiféle fizikai aktivitás nem következik.
Az étrend is sokat számít
A mozgás mellett azonban az egészséges étrend fontosságáról se feledkezzünk el. Egy 2012-ben publikált kanadai tanulmány szerzői szerint a kiegyensúlyozott étkezés 32 százalékkal csökkentheti az epikardiális zsírszövetet. Ezt figyelembe véve a friss kutatás vezetői is hangsúlyozták az átgondolt, egészséges étrend fontosságát.
Forrás: dailymail.co.uk