Izolált bal szívfél elégtelenséggel élőkön segíthet az az egy metszéssel a szívbe ültethető eszköz, amelynek kifejlesztését négy éves TDK-kutatómunka után Innovációs Díjjal ismerte el a Semmelweis Egyetem. Székely Marcell PhD-hallgató jelenleg is az eszköz továbbfejlesztésén dolgozik, bízva abban, hogy szabadalmaztathatja, illetve hogy hamarosan sikerül a klinikai hasznosításban fantáziát látó gyártópartnert is találni – írja weboldalán az intézmény.
Bevezetik majd a szívbe
A szívsebész rezidens még orvossá avatása előtt kezdte meg kutatásait, aminek során kifejlesztette a minimálinvazívan, a szívbe transzapikálisan, a bal kamra punkciójával beültethető, dupla üregű kanül prototípusát. Ez lényegében egy speciálisan kialakított cső, amit a dobogó szívbe, a szívcsúcson keresztül a bal szívkamrába mellkasi műtéttel tudnának beültetni.
„Jelenleg az eszköz továbbfejlesztésén, a műtéti eljárás, illetve a perioperatív menedzsment protokoll finomításán dolgozom. A cél pedig, hogy végül a szabadalmi védettséget is elnyerjem, és természetesen az, hogy – ha egy cég fantáziát lát a termékben, és az eljut a klinikai hasznosításig – végül itt a Semmelweis Egyetemen ültessék be először életmentő megoldásként” – jelentette ki Székely Marcell.