A nyári forróság az egészséges emberek szervezetét is jobban megterheli: az erős verejtékezés miatt fokozottan figyelni kell a megfelelő napi folyadékbevitelre - hogy elkerüljük a dehidratációt -, a pihenésre, és a direkt napsugárzás káros hatásaira is - hogy csak néhány alapvető dolgot említsünk.
A nyári meleg egyik hátulütője
Egy új, a BMJ Open folyóiratban megjelent tanulmány szerint ráadásul a meleg nyári éjszakák - egész pontosan az éjszakai hőmérséklet 1 Celsius-fokos emelkedése - 3,1 százalékkal növeli a szív- és érrendszeri problémák okozta halálozás kockázatát a 60-64 éves férfiak körében - írja a Guardian a Torontói Egyetem kutatóinak megállapítását idézve.
A tanulmány szerzői arra törekedtek, hogy kiderítsék, hogyan befolyásolja a magas éjszakai hőmérséklet a szív- és érrendszeri betegségek (CVD) okozta halálesetek számának növekedését a 60 és 69 éves korosztályban. Az eredmények egyebek mellett azt mutatták, hogy az idősebb férfiak és a nők körében nem tapasztalták a kardiovaszkuláris betegségek miatti halálozás kockázatának növekedését.
A kutatók a brit Nemzeti Statisztikai Hivatal 2001 és 2015 közötti júniusi és júliusi adatait vizsgálták, közel 40 ezer halálesetet figyelembe véve, amelyet szív- és érrendszeri problémák okoztak. Amerikai adatokat is bevontak a kutatásba, de ezek már csak a férfiakra vonatkoztak. Ezek azt tükrözték, hogy az éjszakai hőmérséklet 1 Celsius-fokos emelkedése 4,8 százalékkal növelte a CVD-halálozási kockázatát a 65 éves és annál fiatalabb férfiak körében.
Annak ellenére, hogy a tanulmánynak voltak korlátai - megfigyelésen alapult, így nem lehetett megállapítani az ok-okozati összefüggéseket -, a szerzők szerint aggasztóak az eredmények, mivel az elmúlt években a vizsgált régiókban is magasabb volt az éjszakai hőmérséklet.