A központ az ún. Framingham-féle szívvizsgálatot alkalmazta ennek megállapítására: ez figyelembe veszi a vizsgált személy egészségi állapotát, vérnyomását és betegségeit, valamint életmódbeli jellegzetességeit és függőségeit is.
Mindez gyakorlatiasabb nyelvre lefordítva annyit jelent, hogy az emberek nagy részénél sokkal nagyobb esélye van a szívrohamnak , mint azt korábban gondoltuk volna. Ez pedig már amiatt is aggasztó, hogy Angliában és Amerikában minden negyedik haláleset szívroham következtében történik -állítja az amerikai Betegségfelügyeleti és Megelőzési Központ, a CDC egyik új tanulmánya.
Ami a tanulmány mögötti kutatást illeti: az ezt vezető Quanhe Yang és társai megbecsülték minden egyes amerikai államban az “átlagférfiak” és “átlagnők” életkorát, beleszámították ebbe az elhízást, magas vérnyomást , cukorbetegséget és dohányzást is. Ezt követően pedig összehasonlították ezen becsléseket az igazi életkorokkal.
A CDC azért használta az ún. mi is megbecsültethetjük szívünk igazi életkorát.
A kutatás szerint Mississippi államban található a legtöbb “idősebb szívű” felnőtt lakos, sorrendben ezután Nyugat-Virginia, Kentucky, Louisiana és Alabama következik. Ezen államokban magasabb az aránya a dohányzó, elhízott és más, szívrohamot indikáló tényezőkkel rendelkező lakosoknak. Ehhez képest Utah és Colorado államok tekinthetőek a legegészségesebbnek.
Yang szerint hiába csökkent az elmúlt években a szívroham okozta halálesetek száma a gyógyszereknek és prevenciós megoldásoknak hála, még mindig a szívroham a legpusztítóbb betegség az amerikai kontinensen. Férfiaknál az első szívroham 64,5 nőknél 72 éves korban jelentkezik általában. A CDC igazgatója, Dr. Tom Frieden hozzátette: túlságosan is egyszerű és rémisztő képet fest jövőnkről a tanulmány.
Forrás: www.dailymail.co.uk