A véralvadás nélkülözhetetlen az egészségünk szempontjából, hiszen ez teszi például lehetővé, hogy egy sérülés után begyógyuljanak a sebeink és ne vérezzünk el. Ugyanakkor az életmentő vérrög időnként ellenünk is fordulhat, hiszen a sérülés nélkül, észrevétlenül jöhet létre, és el is tömítheti azt az eret, melyben kialakult. Sőt, a vérrög a véráramlással a szívbe, az agyba vagy a tüdőbe is eljuthat, és ha ott zárja el az eret, annak rendkívül súlyos, életveszélyes következményei lehetnek.
A vérrögök kialakulásának rizikóját számos dolog növelheti , például a túlsúly, a dohányzás, a várandósság, bizonyos hormonok, gyógyszerek, gyulladásos betegségek, illetve az ágyhoz kötöttség és a mozgásszegény életmód. A mélyvénás trombózisnak a kezdeti stádiumban ritkán vannak látványos tünetei, de néhány általános tünet utalhat erre is, ezért - különösen ha a rizikócsoportba tartozunk - nem árt figyelnünk ezekre.
A láb fájdalma, dagadása is utalhat vérrögökre Szintén gyakori jele lehet a mélyvénás trombózisnak a láb fájdalma, érintésre való érzékenysége. A trombózissal összefüggő fájdalom általában a vádli területére vagy a a comb külső, középső részére koncentrálódik. Ezek a tünetek a mélyvénás trombózissal küzdők mintegy felére jellemzőek. A fájdalom ráadásul intenzívebbé válhat sétáláskor, mozgáskor, ilyenkor ugyanis megváltozhat a lábra nehezedő nyomás. A fájdalom pihenésre, megállásra megszűnik, majd újra visszatér, amikor folytatják a mozgást.
A fájdalommal, illetve a kellemetlen érzésekkel összefüggő egyszerű teszt is utalhat a mélyvénás trombózisra. A John Homans amerikai sebészről elnevezett vizsgálat során a felemelt és kinyújtott láb lábujjait megfogva és magunk felé húzva kellemetlen, fájdalmas érzéseket válthatunk ki. Ez azonban nem "hivatalos" diagnosztikai teszt, hiszen nem ad egyértélmű választ arra, hogy valóban van-e vérrög a lábszárban, azonban utalhat arra, hogy valami nincs rendben.
A vérrög helyét megtapintva szokatlan melegséget is érezhetünk, és a terület igen érzékeny lehet. A melegségérzés fokozódhat mozgás, megerőltetés után.
A láb kis területén való elszíneződése is problémára utalhat. Ez az elszíneződés lehet pirosas vagy kékes. Ennek oka az, hogy a vérrög kialakulása tulajdonképpen a véna sérülésével is együtt jár, gyulladást okoz benne, és ez pedig elszíneződésként is jelentkezik. Az elszíneződés mellett egyéb bőrtünetek is megjelenhetnek, például szárazság, hámlás, viszketés.
A nem megfelelő vérkeringésre utalhat a lábak gyengesége, erőtlensége is, ha a beteg úgy érzi, hogy a lábai nem bírják el a súlyát. A gyengeséget kísérheti szédülés, általános rosszullét is, mely pihenés és folyadékfogyasztás után enyhülhet.
Az előrehaladott vérrögképződésre , illetve a vérrög leválására egyéb tünetek is utalhatnak. Ezekre különösen oda kell figyelni, mert amennyiben a vérrög a tüdőbe, a szívbe vagy az agyba kerül, annak végzetes következményei is lehetnek. Ezek közé a tünetek közé tartozik a hőemelkedés, a légszomj, a természetellenesen gyors és felületes lélegzetvétel. Szintén a betegség súlyosságára utalhat a köhögés, a mellkasi fájdalom.