Előfordulhat, hogy hámozáskor kékes-fekete foltokat találsz a burgonyán. Ilyenkor joggal merül benned a kérdés, hogy vajon így is ehető-e a gumó. A témával kapcsolatban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszer-pazarlás ellen küzdő, Maradék nélkül elnevezésű programjának egyik Facebook-posztja öntött tiszta vizet a pohárba.
Mi a teendő a foltos burgonyával?
Ezek az elszíneződések a legtöbbször mechanikai sérülések vagy a nem megfelelő tárolás eredményei. A foltok azonban egy hámozó vagy egy kés segítségével egyszerűen eltávolíthatók, kivághatók.
A foltok egyébként egészségügyi szempontból ártalmatlanok, vagyis az elszíneződött részeket is nyugodtan megehetjük” – idézték Daniela Krehl élelmiszer-biztonsági szakértőt.
Óvatosan a zöld, csírázó krumplival
A Maradék nélkül oldalán közzétett cikk bővebben is tárgyalja a burgonyán látható elváltozások veszélyességét. Ha például hosszú hajtások vagy zöld részek jelennek meg a krumplin, akkor ezeket a részeket mindenképpen távolítsuk el.
A zöld és csírázó burgonya mérgező glikoalkaloidot, szolanint tartalmaz, amely hányingert és hányást okozhat. Mivel a szolanin vízoldékony és főzéssel nem inaktiválódik, a burgonya főzővizét nem szabad újra felhasználni” – figyelmeztettek a szakértők.
Tippek a burgonya helyes tárolásához
A szakemberek néhány tanácsot is megfogalmaztak a krumpli helyes tárolásával, minőségének megőrzésével kapcsolatban.
- A burgonyát sötét és száraz helyen tartsd!
- Lehetőség szerint hűvös, 6 Celsius-fok alatti hőmérsékletet biztosíts a gumóknak!
- Óvd a zöldséget az ütődésektől és nyomástól!
Finomak és támogatják a szívünk egészségét – mutatjuk, milyen ételek kerüljenek ősszel a tányérunkra.