Magyarországon is a szív- és érrendszeri betegségek jelentik a vezető halálokot. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2019-es adatai szerint például a halálozások csaknem fele (49 százaléka) ezekhez a betegségekhez köthető – ez mintegy 64 ezer halálesetet jelent.
A helyzetet bonyolítja, hogy a szívbetegség sokáig tünetmentes lehet – a betegek jelentős részénél ezért egyáltalán nem vagy csak később diagnosztizálják –, a szívizom betegségei (kardiomiopátiák) ráadásul gyakran genetikai eredetűek.
Nem csak fizikai problémákat okoz
Az örökletes szívbetegségek Magyarországon minden kétszázadik embert érinthetnek – mondta Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója. De ha fény derül az örökletes okokra, akkor genetikai szinten is lehetőség adódik az érintett beteg szűrővizsgálatára – tette hozzá.
Fontos tudni ugyanakkor, hogy egy örökletes szívbetegség a fizikális tünetek – úgymint például a mellkasi fájdalom, a nehézlégzés és a fáradékonyság – mellett sok esetben jelentős lelki teherrel és depresszióval is járhat, és kihathat a beteg társas kapcsolataira.
Így derítheted ki, hogy téged is érint-e
A legtöbb örökletes szívbetegség esetében nagyon egyszerű vizsgálatokkal kideríthető, hogy van-e rizikó a kór kialakulására. A hipertrófiás kardiomiopátia esetén például az EKG már jelezhet olyan elváltozást, amely további szívultrahang-vizsgálatot tesz szükségessé, ezzel pedig igazolni lehet a kamrafal megvastagodását okozó betegséget – magyarázta Merkely Béla.