Nem fogyasztunk megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot – figyelmeztetett Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. Egy nemrégiben megjelent tanulmányra hivatkozva azt írták, hogy a világ népességének több mint fele több – az egészség szempontjából alapvető fontosságú – mikrotápanyagból, például C-vitaminból, kalciumból és vasból sem visz be eleget a szervezetébe.
Az alultápláltság leggyakoribb formája
„Az alultápláltság egyik leggyakoribb formája világszerte a vitamin- és ásványianyag-hiány, amely különféle egészségi problémákhoz vezethet” – olvasható a bejegyzésben. Mint írták, a hiánybetegség egyebek mellett koraszülést, vetélést, de akár látásvesztést is okozhat, valamint csökkentheti a fertőző betegségekkel szembeni ellenálló képességet is.
A jód-, az E-vitamin-, a kalcium- és a vashiány a leggyakoribb
A kutatók 15 vitamin és ásványi anyag fogyasztását mérték fel 185 ország lakosainál, és azt látták, hogy csaknem mindegyik mikrotápanyag bevitele tekintetében jelentős az elmaradás a napi ajánlott mennyiséghez képest. Különösen a jódból (a világ lakosságának 68 százaléka), az E-vitaminból (67), a kalciumból (66) és a vasból (65) visznek be keveset az emberek, de nagyon sokan (több mint 50 százalék) nem fogyasztanak elegendő folsavat (B9-vitamint), riboflavint (B2-vitamint), valamint C- és B6-vitamint sem.
A niacin (B3-vitamin) bevitele áll a legközelebb az elégségeshez, ebből „csak” a világ népességének 22 százaléka nem fogyaszt elegendő mennyiséget. Tiaminból (B1-vitaminból) 30, szelénből pedig 37 százaléknak van hiánya.
A nem megfelelő bevitel a jód, a B12-vitamin, a vas és a szelén esetében magasabb a nőknél, ezzel szemben több férfi nem fogyaszt elegendő kalciumot, niacint, tiamint, cinket, magnéziumot, valamint A-, C- és B6-vitamint” – részletezték.