Hogyan lehet megelőzni az ünnepi szívinfarktust?

Az ünnep nem más, mint tréfa, móka és kacagás. Apró problémák, de még hatalmas bonyodalmak is adódhatnak, a végén a szeretet úgy is győz. A családi televíziós filmekben legalább is. Meg kell a szívnek szakadni - a való világban a szívbaj azonban máshogyan néz ki.

Az ünnepi felkészülés, kemény és stresszes folyamat. Egyrészt a legtöbb embernek a munkahelyén is helyt kell állni, s aztán beszerezni az ajándékokat, beszerezni az ünnepi menühöz szükséges alapanyagokat, aztán sütni és főzni kell, a házat-lakást rendbe kell tenni. Mindeközben ott munkál a vágy (és sötét árnyékában a stressz), hogy minden tökéletesen sikerüljön, s a szeretteink a lehető legjobban élvezhessék az együttlét édes óráit. Aztán jön a mértéktelen evészet és hozzá némi ivászat, ami újabb terhelést jelent az amúgy is megviselt szervezetnek. És végül az ünnepi „romeltakarítás” következik, s mire mindennek végzünk, lehet megint munkába indulni, ami újabb ok a stressz szintjének megemelkedésére.

Ezek után csoda-e, ha az ünnepi időszakban az egészségügyi statisztikák szerint 5 százalékkal magasabb a szív- és érrendszeri problémák miatt bekövetkező halálesetek száma? Jobb tehát, ha vigyázunk magunkra. Sőt lépéseket teszünk a stressz elkerülésére, mérséklésére, megrekesztésére.

Bármilyen furcsán is hangzik, a szívinfartkust több apró tünet is előre jelzi. Melyek esetén érdemes gyanakodni, illetve időben orvoshoz fordulni? Kattintson, kiderül!

  1. Tervezzen előre. Állítson fel menetrendet a bevásárlásra, a barátok meglátogatására a zűrzavar elkerülésére, ami felesleges és biztos idegeskedés alapja. De nehogy túlvállalja magát.
  2. Állítson fel reális elvárásokat. Az ünnepeknek nem kell tökéletesnek lenniük, és a hagyományokat sem kell pontosan betartani. Változik a világ, muszáj alkalmazkodni hozzá. Méghozzá úgy, hogy az a családnak a legjobb legyen. Az ünnep nem a formális tökéletességtől lesz nagyszerű.
  3. Költségvetés nélkül könnyen jön a kétségbeesés. Mielőtt nekiáll vásárolni, döntse el, hogy mennyi kiadást engedhet meg magának az ajándékokra és az élelmiszerre. Ragaszkodjon ahhoz, amit előre alaposan kiszámolt. Karácsonykor hiba, ha a pénz kerül a középpontba.
  4. El kell kerülni az ismert stressz-okokat. Sajnálatosan a legnagyobb stresszforrás maga a család. Mindig vannak vitát eredményező problémák, régen húzódó zűrös ügyek és olyan családtagok, akik a stressz parazsát felszítják. Kerülni kell azokat a beszélgetéseket, amelyek erre lehetőséget adnak.
  5. Tartsa fenn az egészséges szokásokat. Csak azért, mert itt vannak az ünnepek, nem kell egész nap a süteményt majszolva tévét nézni. Ha lehet, akkor egészségesen étkezzen, mozogjon és szánjon elég időt a pihenésre is.
  6. Kerítsen egy kis időt önmagára is. Időnkét kell egy negyedóra teljes nyugalomban és zavartalanságban, amikor a feszültség csökkenthető, a stressz szintje visszaszorítható, hogy felfrissülve térhessen vissza a család körébe.
  7. Kerülje a felesleges alkoholfogyasztást, különösen, ha a szíve nem tökéletes. A túl sok ivás pitvarfibrillációhoz vezethet. Ne essen túlzásba senki kedvéért sem.
  8. Ne késlekedjen, ha segítségre van szüksége. Az ünnepeket szomorúság és bánat is belengheti, különösen, ha ez az első egy szeretett személy nélkül, ha nem lehet együtt a családjával, vagy ha teljesen magára maradt. Ne féljen támogatást vagy professzionális segítséget kérni, ha indokolt.
  9. Ne halassza el az egészségügyi vizsgálatokat. Ne hagyja, hogy az elfoglaltságai, vagy az ünnepi utazásai miatt kimaradjanak az orvosi kezelések. Az egészség az első. Ha valami gondja van, keresse fel az orvosát, most és nem később.

Az ünnepek tehát megterhelők, még ha olyannyira is várjuk őket. Ezt jó szem előtt tartani, mert a testünk sem feledkezik meg róla.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: Health Central

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra