Az ESCAPE című programba olyan betegeket fogadnak be, akik nehezen tudnak megküzdeni betegségükkel és annak érzelmi terheivel. A kutatási projektet a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikája, valamint a Magatartástudományi Intézet működteti – olvasható a Semmelweis Egyetem közleményében. Mint azt dr. Nagy Klaudia Vivien, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika kardiológusa, a vizsgálat vezetője kifejtette, a vizsgálat során a betegek 9 hónapon keresztül gyakorlati és érzelmi támogatást kapnak egy felsőfokú egészségügyi végzettségű gondozási koordinátortól. A betegek állapotának és életminőségének felmérése kérdőíves adatgyűjtéssel, telefonon vagy videós hívásokkal történik, azaz a résztvevőknek nem kell sehova elutazniuk.
Résztvevőnek 2024. január 15-ig jelentkezhetnek a betegek a program weboldalán leírt módon. A jelentkezők először egy felmérésen vesznek részt, ennek eredményétől függően kerülhetnek be a programba. A kiválasztásnál a krónikus szívbetegség és a társbetegségek megléte mellett a pszichoszociális elemeket vizsgálják, tehát azt, hogy a beteg mennyire képes menedzselni a betegségét és az azzal járó érzelmi stresszt. Képes-e követni az orvosi utasításokat, megfelelően szedi-e a gyógyszereit, követi-e az életmódra vonatkozó tanácsokat.
A programba bekerülőknek éppen a felsoroltakban nyújt segítséget a gondozási koordinátor, aki végigköveti a támogatott betege teljes kezelési stratégiáját, részletesen megbeszéli a beteggel, hogyan szedje a gyógyszereit, tanácsot ad az életmódbeli tényezőkre, táplálkozásra, káros szenvedélyekre, mozgásra, stresszkezelésre vonatkozóan, és segít tájékozódni, hogy a felmerülő akut problémával hova lehet fordulni. Dr. Nagy Klaudia Vivien hozzátette, a gondozási koordinátorral sok olyan fontos, a betegség előrehaladását, az életminőséget, életkilátásokat meghatározó tényezőről is beszélgethetnek a betegek, amire egy orvosi vizitnél nincs idő.
Borítókép: MTVA/Bizományosi: Róka László