„Nagypapája vigyázott a 10 éves Ramira és kisöccsére, amikor a gyermekek arra lettek figyelmesek, hogy a papa furcsán viselkedik” – kezdte beszámolóját Facebook-oldalán az Országos Mentőszolgálat. Mint írták, az idős férfi zavarttá, beszéde összefüggéstelenné, arca pedig aszimmetrikussá vált.
Jobban lett, majd visszatértek a tünetei
A bátor kislány azonnal felhívta az éppen dolgozó anyukáját. A nő váltott néhány szót a nagypapával, és mivel a férfi ekkor már ismét teljesen normálisan viselkedett, letették a telefont.
Néhány perc múlva azonban a nagyszülőnél erős fejfájás jelentkezett, valamint visszatértek a korábbi tünetei is. A kislány ezért ismét felhívta az édesanyját, a nő pedig ennek hatására azonnal hazaindult, valamint értesítette a mentőket is.
Átmeneti agyi keringészavar volt a ludas
„Mint kiderült, Rami jogosan féltette papáját” – írták a bejegyzésben a mentők, hozzátéve, hogy a gyors helyszíni ellátást követően végül stabil állapotban szállíthatták kórházba a férfit. Az egészségügyi intézményben átmeneti agyi keringészavarral kezdték kezelni a beteget. Egy kommentelő azt írta Ramirók, „nagyon okos és bátor kislány” – ezzel mi is egyetértünk.
A »TIA« (angolul: Transient Ischemic Attack) magyarul átmeneti iszkémiás rohamot jelent. Ez egy rövid ideig tartó, átmeneti agyi vérellátási zavar, amelynek tünetei hasonlóak a stroke-hoz, de általában gyorsan elmúlnak” – jegyezték meg hozzászólásukban a mentők.
Mint kiemelték, a TIA előjele lehet egy későbbi, súlyosabb stroke-nak. Tünetei közé sorolják egyebek mellett a hirtelen fellépő gyengeséget, a zsibbadást, a zavartságot, az elkent beszédet, a látászavart, a szédülést, a végtagok és az arc oldalai közti, látható aszimmetriát, valamint az egyik oldalon tapasztalt gyengeséget, bénulást is.
A stressz egészségkárosító hatásairól már mi is rengeteget cikkeztünk, és a szakemberek sem véletlenül hangoztatják olyan gyakran a megfelelő stresszkezelés fontosságát. A legérzékletesebben viszont személyes történeteken keresztül lehet bemutatni, mit is tesz az emberekkel a nagyfokú munkahelyi és érzelmi terhelés, illetve a tartósan fennálló feszültség. Érintettekkel beszélgettünk.