A mobiltelefonunk már szinte elválaszthatatlan tőlünk. Szeretünk telefonon beszélgetni a barátokkal és a családdal, de a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a hívásokat a lehető legkevesebbre kellene csökkenteni, hogy a vérnyomásunk alacsony, a szívünk pedig egészséges maradjon.
Úgy tűnik, hogy akik naponta akár egy órát is telefonálnak, a legnagyobb kockázatnak vannak kitéve a betegség kialakulása szempontjából. A kínai Southern Medical University egy csapata azt vizsgálta, hogy van-e összefüggés a telefonálás, valamint a magas vérnyomás, más néven hipertónia diagnózisa között.
Több, mint 200 ezer felnőtt adatait elemezték, és egy kérdőív segítségével gyűjtöttek információkat a mobiltelefon-használatról.
A kérdések között szerepelt, hogy hány éve használnak mobiltelefont, és hetente hány órát töltenek vele. A kutatás során felfedezték, hogy azoknál, akik hetente 30 percet vagy annál többet beszéltek mobiltelefonon, 12 százalékkal nagyobb volt a magas vérnyomás kialakulásának valószínűsége, mint azoknál, akik kevesebb időt töltöttek telefonálással. Ez annak felel meg, mintha naponta mindössze négy percet és 17 másodpercet telefonáltak volna.
Az eredményeket részletesebben megvizsgálva felfedezték, hogy azoknál, akik hetente több mint hat órát töltöttek telefonálással, 25 százalékkal megnőtt a magas vérnyomás kockázata azokhoz képest, akik kevesebb mint öt percet töltöttek telefonálással.
Xianhui Qin professzor, a tanulmány egyik szerzője elmondta: "A szív egészsége szempontjából az számít, hogy az emberek hány percet töltenek mobiltelefonálással. A több perc nagyobb kockázatot jelent. Eredményeink arra utalnak, hogy a mobiltelefonon való beszélgetés nem befolyásolja a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát, amennyiben a heti telefonálási időt fél óra alatt tartjuk.”
Az eredmények megismétléséhez további kutatásokra van szükség, de addig is a szív egészségének megőrzése érdekében célszerűnek tűnik a mobiltelefonálást a minimumra csökkenteni.