Így hathat a szívünkre, ha csökkentjük a sóbevitelt

Egy friss tanulmány szerzői szerint a szívproblémák kockázatát nagyban csökkentheti már az is, ha csak kicsit mérsékeljük a sóbevitelt.

Kutatások szerint a só hozzáadása az ételekhez növelheti a szív- és érrendszeri betegségek és a korai halálozás valószínűségét. Egy új, átfogó tanulmány szerzői pedig megállapították, mekkora változást jelenthet a szív egészsége szempontjából, ha csökkentjük vagy akár teljesen elhagyjuk a sót az étrendünkből - írja a The Guardian. A kutatók megállapították, hogy azoknál, akik soha nem sózzák meg az ételeket, 18 százalékkal kisebb arányban alakul ki pitvarfibrilláció (AF), mint azoknál, akik mindig mindent megsóznak.

Mi a pitvarfibrilláció?

A pitvarfibrilláció szabálytalan és gyakran abnormálisan gyors szívverést okoz, ami szédüléshez, légszomjhoz és fáradtsághoz vezethet. Az érintettek ötször nagyobb valószínűséggel szenvednek stroke-ot.

Szívünk már azért is hálás lesz, ha csökkentjük a sóbevitelt

A kutatás vezető szerzője, Dr. Yoon Jung Park, a dél-koreai Kyungpook nemzeti egyetemi kórház munkatársa elmondta: tanulmányuk szerint „az ételekhez való só hozzáadásának alacsonyabb gyakorisága összefüggött a pitvarfibrilláció alacsonyabb kockázatával”.

sózás
Sózzunk óvatosabban, szívünk hálás lesz érte! Fotó: Getty Images

A tudósok a UK Biobank adatait használták fel, amely több mint 500 ezer, 40 és 70 év közötti, 2006 és 2010 között az Egyesült Királyságban élő alany adatait jelenti. Ebből a hatalmas adatmennyiségből kizárták azokat, akiknek a kutatás kezdetén már volt pitvarfibrillációja, koszorúér-betegsége, szívelégtelensége vagy stroke-ja. Majd mindenkitől megkérdezték, milyen rendszeresen sózzák az ételeket. Az alanyok a „soha/ritkán”, a „néha”, az „általában” vagy a „mindig” közül választhattak.

A kutatók ezután 11 éven keresztül követték őket nyomon. Így jutottak el az eredményekhez, amelyek összegzése után megállapították: a „nem sózóknál” 18 százalékkal, a „néha sózóknál” 15 százalékkal, az „általában sózóknál” 12 százalékkal kisebb volt a pitvarfibrilláció kialakulásának valószínűsége azokhoz viszonyítva, akik mindig megsózzák az ételüket. A tudósok tehát úgy vélik, már a sóbevitel kis mértékben való csökkentése is előnyös lehet szívünk egészségére nézve.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.