Kutatások szerint a só hozzáadása az ételekhez növelheti a szív- és érrendszeri betegségek és a korai halálozás valószínűségét. Egy új, átfogó tanulmány szerzői pedig megállapították, mekkora változást jelenthet a szív egészsége szempontjából, ha csökkentjük vagy akár teljesen elhagyjuk a sót az étrendünkből - írja a The Guardian. A kutatók megállapították, hogy azoknál, akik soha nem sózzák meg az ételeket, 18 százalékkal kisebb arányban alakul ki pitvarfibrilláció (AF), mint azoknál, akik mindig mindent megsóznak.
A pitvarfibrilláció szabálytalan és gyakran abnormálisan
gyors szívverést okoz, ami szédüléshez, légszomjhoz és fáradtsághoz vezethet.
Az érintettek ötször nagyobb valószínűséggel szenvednek stroke-ot.
Szívünk már azért is hálás lesz, ha csökkentjük a sóbevitelt
A kutatás vezető szerzője, Dr. Yoon Jung Park, a dél-koreai Kyungpook nemzeti egyetemi kórház munkatársa elmondta: tanulmányuk szerint „az ételekhez való só hozzáadásának alacsonyabb gyakorisága összefüggött a pitvarfibrilláció alacsonyabb kockázatával”.
A tudósok a UK Biobank adatait használták fel, amely több mint 500 ezer, 40 és 70 év közötti, 2006 és 2010 között az Egyesült Királyságban élő alany adatait jelenti. Ebből a hatalmas adatmennyiségből kizárták azokat, akiknek a kutatás kezdetén már volt pitvarfibrillációja, koszorúér-betegsége, szívelégtelensége vagy stroke-ja. Majd mindenkitől megkérdezték, milyen rendszeresen sózzák az ételeket. Az alanyok a „soha/ritkán”, a „néha”, az „általában” vagy a „mindig” közül választhattak.
A kutatók ezután 11 éven keresztül követték őket nyomon. Így jutottak el az eredményekhez, amelyek összegzése után megállapították: a „nem sózóknál” 18 százalékkal, a „néha sózóknál” 15 százalékkal, az „általában sózóknál” 12 százalékkal kisebb volt a pitvarfibrilláció kialakulásának valószínűsége azokhoz viszonyítva, akik mindig megsózzák az ételüket. A tudósok tehát úgy vélik, már a sóbevitel kis mértékben való csökkentése is előnyös lehet szívünk egészségére nézve.