Egyre több bizonyíték van rá, hogy a rendkívül intenzív testmozgás kardiotoxikus hatású, hozzájárul a szív szerkezeti változásához, amely egyeseket fogékonnyá tesz a szívritmuszavarra . A Canadian Journal of Cardiology folyóiratban erről megjelent cikk bemutatja a jelenleg ismert ellentmondásokat, és azt javasolja, hogy kezdődjenek kiterjedt kutatások az intenzív edzés, illetve a szív szerkezete és funkcionális működése közötti összefüggések feltárására.
Vannak megkérdőjelezhetetlen előnyei, ha valaki lekászálódik a kanapéról, de igen meggyőző bizonyítékok állnak rendelkezésre a hosszú távú sport és a pitvarfibrilláció megnövekedett előfordulásának összefüggéséről is. André La Gerche sportkardiológus, a cikk szerzője nem vitatja az alacsony és közepes intenzitású mozgás előnyeit, de másképpen látja az intenzív testmozgást, különösen az állóképességi edzéseket, amelyek káros változásokat okoznak egyes sportolók szívében.
Általánosan elterjedt nézet, hogy a sportolókkal megtörtént nemkívánatos klinikai események oka az edzések által felszínre hozott rejtett rendellenesség miatti gyengeség. Dr. La Gerche kizárja az örökletes tényezőket ebből az elemzésből, ehelyett arról beszél, hogy az edzés kiválthatja a szív változását, ami viszont elegendő ok lehet a szívritmuszavarokra. A kardiológus szerint számos kérdés vár megválaszolásra ezen a területen.
A legfontosabbak:
- Az élsportolók általában tovább élnek, de ez a hatás vajon a testmozgás vagy más tényezők (mint a dohányzás- és az alkoholmentes élet) következménye?
- A sportolók állóképességi edzései összefüggenek az aritmiával?
- Mely potenciális mechanizmusok hajlamosítják a sportolókat a ritmuszavarokra?
- A szív krónikus átalakulása (dimenziók, tömeg és alak) a szerv sérüléshullámának következménye?
- Miért sérül aránytalanul többször a jobb kamra egy-egy intenzív edzés után, s vannak-e ennek hosszútávú következményei?
- Az intenzív edzés hatására megnövekszik-e az iszkémiás szívbetegség kockázata?
Habár első ránézésre ez a probléma csak a versenysportolókat érinti (akik egyébként igen sokan vannak, Magyarországon is százezres nagyságrendről lehet beszélni), de a korábban csak az élsportban látott edzésmódszerek az amatőrök között is egyre szélesebben elterjednek. Hogy ezek egészségesek-e, azt dr. La Gerche szerint ezért is egyre inkább érdemes lenne kideríteni. Erre pedig csak akkor van mód, ha igen nagy mintákon végeznek kutatást. Ilyesmire azonban eddig nem volt példa.
Forrás: Eurek Alert