Mérföldkőnek számító szervátültetésekről számoltak be a napokban kínai és amerikai sebészek. Egy szerdai Nature-cikk szerint egy 50 éves, klinikai halál állapotában lévő kínai férfi a világ első olyan embere, aki májat kapott egy törpemalactól, míg a Massachusettsi Kórház arról adott hírt csütörtökön, hogy sebészeik a világon elsőként ültettek emberbe sertésvesét.
A sertésmáj jó átmeneti megoldás lehet
Ahogy a kínai sebészek ismertették, az agyhalott kínai férfi családja hozzájárult a tudományos kísérlethez, így a beteg egy törpemalac máját kapta meg. A szervet tíz nap után eltávolították a férfi testéből. A tudósok azt látták, hogy a kioperált máj színe és állaga normális volt, valamint naponta több mint 30 milliliter epét választott – mindez arra utal, hogy rendben működött az emberi testben.
Az eljárással a kutatók azt szerették volna letesztelni, hogy a génmódosított sertésszervek megfelelőek lehetnek-e az emberek számára, ugyanis csak Kínában évente több százezer embernél alakul ki májelégtelenség, azonban csak évi néhány ezer májátültetést tudnak elvégezni. A sertésszervek azonban jó megoldást jelenthetnek azoknak, akik mája átmenetileg nem tudja ellátni a méregtelenítő funkcióját, mert időre van szüksége a gyógyuláshoz, valamint azoknak is, akik még várnak az emberi donorra.
Végstádiumú veseelégtelen férfi kapott sertésvesét
Az amerikai páciens, a 62 éves Richard „Rick” Slayman végstádiumú veseelégtelenségben szenvedett, március 16-án azonban – egy négórás műtét során – genetikailag módosított sertésvesét ültettek a testébe. A vese egy olyan sertésdonortól származott, amelynél a káros sertésgéneket bizonyos emberi génekre cseréltek, hogy az emberi szervezet ne lökje majd ki magából a szervet. Inaktiválták továbbá a sertés endogén retrovírusait is, hogy csökkentsék a páciens megfertőződésének kockázatát.
A tudósok úgy nyilatkoztak a beavatkozásról, hogy azért számít óriási mérföldkőnek az orvostudományban, mert azt bizonyítja, hogy a géntechnológia betegek millióinak életét változtathatja meg. Hálájukat fejezték ki továbbá a páciensnek, az ő bátorsága és eltökéltsége nélkül ugyanis nem jöhetett volna létre ez az úttörő műtét.