Magyarországon évente a becslések szerint nagyjából ötezer ember hal meg magas vérnyomás következtében. A népesség mintegy 15 százalékának van tartósan magas vérnyomása, ám feltehetően ennél sokkal szélesebb kört érint, sokan ugyanis nem is tudnak az érintettségükről. Nem meglepő tehát, hogy a vérnyomáscsökkentők a leggyakrabban felírt gyógyszerek közé tartoznak, melyeket a korábbi ajánlások szerint a betegek az esti órákban vették be. Egy új kutatás azonban, amit a hvg.hu is leszemlézett, felülírhatja ezt a szokást.
Közismert tévhit dőlt meg a vérnyomáscsökkentőkről
Több korábbi tanulmány is foglalkozott azzal, hogy bizonyos készítmények hatékonyságát milyen mértékben befolyásolhatja az, hogy mikor szedik azt be. Egy néhány éve végzett kísérlet például arra a következtetésre jutott, hogy a vérnyomás optimalizálására szolgáló tabletták jobban védenek a szívroham és agyvérzés ellen, ha lefekvés előtt, nem pedig reggel veszik be őket. A szakértők szerint ennek az az oka, hogy a test biológiai órája, illetve természetes 24 órás ritmusa megváltoztatja a szervezet válaszát a gyógyszerre.
A Lancet folyóiratban elsőként publikált tanulmányt több angol egyetem közös kutatócsoportja készítette. Összesen 21 ezernél is több, magas vérnyomásban szenvedő, 18 év feletti beteget vontak be, az egészségi állapotukat öt éven keresztül kísérték figyelemmel a szakemberek. Minden résztvevő naponta legalább egy vérnyomáscsökkentő gyógyszert szedett.
A csoport egyik felének a reggeli órákban, 6 és 10 óra között, a többieknek pedig este 8 és éjfél között kellett bevenniük az orvosságot. Az említett öt év alatt figyelték a szívinfarktuson, stroke-on és más, a magas vérnyomáshoz is kapcsolható keringési betegségben szenvedők számát. Ők azonban – a korábbi tanulmányoktól eltérően – nem találtak szignifikáns különbséget a két csoport között: 362 beteg (3,4 százalék) volt a reggeli és 390 (3,7 százalék) az esti csoportban.