Genetika?
Az úgynevezett V-ös faktor Leiden-mutáció egy olyan genetikai eltérés, mely az emberek nagyjából 30 százalékát érinti. Lényege, hogy a véralvadási folyamatban az egyik résztvevő nem megfelelően működik, így az alvadás fokozottá válik.
Mivel a véralvadás folyamata igen összetett, és a különböző faktorok egymást aktiválva, egymásra épülve vesznek részt a folyamatban, melynek során az oldható fibrinogenből oldhatatlan fibrin lesz. Emiatt egyetlen eltérés is komoly gondokat jelenthet.
A mutáció előnyt jelentett az ősembernél, így az evolúció miatt fordul elő most is olyan nagy számban. A vadászat közben megsérült férfi vagy a szülésnél vérző nő a Leiden-mutációval nagyobb eséllyel élhette túl az eseményt, hiszen vére gyorsabban alvadt.
Hajlamosító tényezők
A trombózis tüneteinek megjelenése már a problémát magát jelzi, és erős fájdalommal, végtagdagadással, rosszabb esetben az infarktus, stroke, tüdőembólia tüneteivel jár együtt. Ennek megfelelően nem a tünetekre kell figyelni, hanem a hangsúlyt a megelőzésre kell helyezni.
A trombózis kialakulásának nagyon sok indikátora van, melyek közül azonban jó néhány rajtunk, a hozzáállásunkon múlik. A megelőzés érdekében a dohányzást mindenképpen kerülni kell és fontos a mozgás, így a heti legalább háromszori sport. Ez lehet egy hosszabb séta a parkban, erdőben, de akár könnyed edzés is. A vérnyomás értékek figyelése is fontos lehet, hiszen előrevetíthetik a problémát.
Érdemes tudni, hogy a genetikai hajlamra utalhat az is, ha a családban a felnőtteknél már előfordult trombózis.
Diagnózis és kezelés
A Leiden-mutáció vérvétellel kimutatható, így ha a családban már előfordult trombózis, akkor ezt a vizsgálatot érdemes elvégeztetni. Mindenképpen szükséges a trombózisra hajlamosító többi tényező vizsgálata is.
Ha a vizsgálatok bármilyen mutáció meglétét igazolják, úgy a szakember határozhat az atikoaguláns kezelés elkezdéséről, valamint életmódváltozást is javasolhat. A megfelelő szerről, illetve annak dózisáról, folyamatos felügyeletéről szintén az orvos dönt.
Forrás: Trombózisközpont