Olykor mindenkivel előfordul, hogy megemelkedik a vérnyomása - ezt leggyakrabban stressz, valamint mozgás váltja ki, ám ha rövid időn belül visszaállnak a normál tartományba az értékek, úgy nincs különösebb teendő. Ellenben, ha valakinél sokszor ingadozik a vérnyomás, illetve ha gyakran mér 140/90 Hgmm feletti értékeket, úgy szakemberhez kell fordulnia. Az orvos aztán eldönti, hogy milyen terápia szükséges. Amennyiben a mért érték csak kevéssel haladja meg az optimális tartományt, akkor általában elég az életmódváltás, ami diétát ( DASH diéta ), valamint olyan testmozgást foglal magában, mely nem emeli meg hirtelen nagymértékben a vérnyomást. Ezeket, ha a beteg betartja, úgy a vérnyomás gyógyszerek nélkül is csökken - mutatott rá dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája.
Gyakran megesik azonban, hogy az orvos tabletta szedését javasolja a páciensnek. Ekkor egy alapos állapotfelmérés után a szakember meghatározza az alkalmazandó dózist. Bizonyos időközönként kontroll szükséges, hogy kell-e változtatni az alkalmazott terápián, mivel meglehet, hogy több, vagy akár kevesebb gyógyszerre kell áttérni.
A magas vérnyomás egy olyan állapot, amely, ha egyszer már kialakult, rendszeres ellenőrzést és egészséges életvitelt kíván. Viszont a gyógyszer szedésének szükségessége minden esetben az egyedi körülmények függvénye. Ha például a beteg az életmódjával kordában tudja tartani a vérnyomását, akkor a tabletták elhagyhatóak.
A hipertónia kezdeti stádiumában életmódváltással (például fogyás, rendszeres mozgás, dohányzás elhagyása stb.) olyannyira csökkennek az értékek, hogy az átmeneti vérnyomáscsökkentő kezelés után pár hónappal akár el is hagyható a gyógyszer. Ugyanez a helyzet, amikor a terhesség, a szülés után, illetve menopauza kezdetekor lép fel hipertónia - mondja dr. Kapocsi Judit, aki azonban figyelmeztet, hogy a gyógyszer kizárólag orvosi beleegyezéssel szabad elhagyni.
Forrás: Trombózisközpont