Az alacsony szénhidráttartalmú étrenden élők kevés gabonát, gyümölcsöt és keményítőben gazdag zöldségeket fogyasztanak. A kínai kutatók azonban nem ajánlják ez az étrendet, friss kutatásuk szerint ugyanis szívritmuszavart okozhat.
Nő a pitvarfibrilláció kockázata
A szakemberek 14 ezer ember 20 évnyi egészségi adatait elemezték, és összefüggést láttak a szénhidrátfogyasztás és a pitvarfibrilláció kialakulásának esélye között. Kiderült, hogy az alacsony szénhidráttartalmú diétákkal nő a pitvarfibrilláció kockázata, függetlenül attól, hogy a diétázók milyen fehérjét vagy zsírt fogyasztanak a szénhidrátok kiváltására - magyarázta Csuang Hsziao-tung kardiológus, a tanulmány vezető szerzője.
Az adatok elemzése során feltárták, hogy 1956 és 2016 között 1900 betegnél állapítottak meg pitvarfibrillációt. A résztvevők feljegyezték, hogy egyes napokon milyen ételeket és mekkora mennyiségben fogyasztottak.
A szakemberek ezt követően - a Harvard egyetem táplálkozási adatbázisa alapján - kiszámolták, hogy ez mennyi szénhidrát bevitelét jelenti, illetve a napi kalóriamennyiség hány százaléka szénhidrát. Az amerikai irányelvek szerint a a napi kalóriabevitel 45-65 százalékának kell szénhidrátból származnia.
Nem elég a 44,8 százalék
A kutatás résztvevőit három csoportra osztották: az alacsony, a mérsékelt és a magas szénhidráttartalmú étrendet követőkre. Alacsony szénhidrátbevitelről akkor beszélhetünk, ha az elfogyasztott kalóriák kevesebb mint 44,8 százaléka szénhidrát. A magas szénhidráttartalmú étrendben pedig a szénhidrátok mennyisége meghaladja a kalóriák 52,4 százalékát. Az alacsony szénhidrátbevitel esetében 18 százalékkal nagyobb volt a pitvarfibrilláció kockázata, mint a magasabb szénhidrátbevitellel élőknél.
Csuang szerint ez számos okkal magyarázható. Az egyik, hogy az alacsony szénhidráttartalmú diétán élők kevesebb zöldséget, gyümölcsöt és gabonát fogyasztanak, amelyekről köztudott, hogy csökkentik a gyulladás kialakulását. Ezen ételek fogyasztása hiányában több pitvarfibrillációval kapcsolatos gyulladás léphet fel. A másik magyarázat, hogy a több fehérje és zsír fogyasztása oxidatív stresszt okozhat, ami szintén összefügg a pitvarfibrillációval. Ezeken kívül pedig a szénhidrátmegvonás növelheti a szív-és érrendszeri betegségek más formáinak kockázatát is - ismertette a szakértő.