Meglepő dolog a szívritmuszavar hátterében

A szénhidrát-megvonásos diéták manapság egyre népszerűbbek. A kínai kutatók szerint azonban nem tesz jót a szívnek az alacsony szénhidráttartalmú étrend. Mutatjuk, miért.

Az alacsony szénhidráttartalmú étrenden élők kevés gabonát, gyümölcsöt és keményítőben gazdag zöldségeket fogyasztanak. A kínai kutatók azonban nem ajánlják ez az étrendet, friss kutatásuk szerint ugyanis szívritmuszavart okozhat.

Nő a pitvarfibrilláció kockázata

A szakemberek 14 ezer ember 20 évnyi egészségi adatait elemezték, és összefüggést láttak a szénhidrátfogyasztás és a pitvarfibrilláció kialakulásának esélye között. Kiderült, hogy az alacsony szénhidráttartalmú diétákkal nő a pitvarfibrilláció kockázata, függetlenül attól, hogy a diétázók milyen fehérjét vagy zsírt fogyasztanak a szénhidrátok kiváltására - magyarázta Csuang Hsziao-tung kardiológus, a tanulmány vezető szerzője.

szénhidrát, szénhidrátbevitel, szívritmuszavar, szívbetegség
Nem tesz jót a szívnek az alacsony szénhidrátbevitel (Fotó: 123rf)

Az adatok elemzése során feltárták, hogy 1956 és 2016 között 1900 betegnél állapítottak meg pitvarfibrillációt. A résztvevők feljegyezték, hogy egyes napokon milyen ételeket és mekkora mennyiségben fogyasztottak.

A felnőttek körében a pitvarfibrilláció a leggyakoribb szívritmuszavar. A pitvarfibrilláció során a szív nem ritmusosan húzódik össze, ezért a pulzus tapintásakor nem a megszokott lüktetés tapasztalható, hanem ritmustalan pulzálást lehet érezni. A betegségben szenvedőknél ötször gyakrabban alakul ki stroke kockázata, de a szívelégtelenség kockázata is igen magas.
 Mutatjuk a leggyakoribb tüneteket és a kezelés módját!

A szakemberek ezt követően - a Harvard egyetem táplálkozási adatbázisa alapján - kiszámolták, hogy ez mennyi szénhidrát bevitelét jelenti, illetve a napi kalóriamennyiség hány százaléka szénhidrát. Az amerikai irányelvek szerint a a napi kalóriabevitel 45-65 százalékának kell szénhidrátból származnia.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem elég a 44,8 százalék

A kutatás résztvevőit három csoportra osztották: az alacsony, a mérsékelt és a magas szénhidráttartalmú étrendet követőkre. Alacsony szénhidrátbevitelről akkor beszélhetünk, ha az elfogyasztott kalóriák kevesebb mint 44,8 százaléka szénhidrát. A magas szénhidráttartalmú étrendben pedig a szénhidrátok mennyisége meghaladja a kalóriák 52,4 százalékát. Az alacsony szénhidrátbevitel esetében 18 százalékkal nagyobb volt a pitvarfibrilláció kockázata, mint a magasabb szénhidrátbevitellel élőknél.

Csuang szerint ez számos okkal magyarázható. Az egyik, hogy az alacsony szénhidráttartalmú diétán élők kevesebb zöldséget, gyümölcsöt és gabonát fogyasztanak, amelyekről köztudott, hogy csökkentik a gyulladás kialakulását. Ezen ételek fogyasztása hiányában több pitvarfibrillációval kapcsolatos gyulladás léphet fel. A másik magyarázat, hogy a több fehérje és zsír fogyasztása oxidatív stresszt okozhat, ami szintén összefügg a pitvarfibrillációval. Ezeken kívül pedig a szénhidrátmegvonás növelheti a szív-és érrendszeri betegségek más formáinak kockázatát is - ismertette a szakértő.

A szénhidrát megvonása népszerű súlycsökkentő módszerré vált az elmúlt években. Az alacsony szénhidráttartalmú étrendek - például a ketogén vagy az Atkins-diéta - a fehérje fogyasztásra helyezi a hangsúlyt. Emellett viszont korlátozza a cukor, a gabonák, gyümölcsök és keményítőben gazdag zöldségek - köztük a burgonya - fogyasztását.
 Mutatjuk, hogy ez miért egészségtelen!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.