Mi is termelünk koleszterint
A koleszterin a testzsírok, a lipidek egy típusa, és két úton kerülhet a szervezetünkbe: egyrészt állati eredetű ételekkel vihetjük be ezeket, másrészt a májunk is termel ilyen anyagot. A megtermelt koleszterin egy részét aztán a szervezet átalakítja epesavakká, és a koleszterin egy része a széklettel távozik, egy másik része viszont az eperendszeren, bélrendszeren keresztül visszaszívódik. Ez bizonyos mennyiségig hasznos, hiszen a koleszterin a sejtek alkotóeleme, részt vesz a hormontermelésben és a D-vitamin szintézisében is. Ugyanakkor ha túl magas a vérben a koleszterinszint, a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából káros, mert a felesleg lerakódik az erekben, és számos szív-érrendszeri betegséghez vezethet.
Mi az a szérum koleszterin?
A szérum koleszterin tulajdonképpen maga az összkoleszterin, amely magában foglalja a HDL és az LDL koleszterint . Az úgynevezett nagylabor vizsgálatnál, a vért elemezve mindet külön szokták feltüntetni. Az úgynevezett káros koleszterin (LDL) szintje és a szív-érrendszeri betegségek szorosan összefüggnek egymással, hiszen ha a vérben túl sok LDL-koleszterin halmozódik fel, és a szervezet nem képes lebontani, akkor az artériák falában rakódik le. A tartósan magas vérzsírszint miatt az érfalakon ásványi anyagokból, zsírból álló lerakódások (plakkok) alakulnak ki, melyek csökkentik az erek rugalmasságát, szűkítik az átmérőt.
Mennyi az ideális koleszterinérték?
A normál koleszterinszintet általában 5.2 mmol/liter alatt szokták meghatározni, az 5.2-7 közti értéket tartjuk határértéknek, és ha efölött van az érték, akkor már kórosnak szokás nevezni. Hogy az orvos miként bírálja el a kapott értéket, számos tényező befolyásolja. Ilyen például a HDL / LDL szintek aránya, a trigliceridszint, az elhízás mértéke és a vérnyomás. - Amikor arról döntünk, szükséges-e csökkenteni a koleszterinszintet, valóban sok szempontot figyelembe kell vennünk - hangsúlyozza Vaskó doktor. - A fentieken túl azt is, hogy milyen a családi kórelőzmény, dohányzik-e az illető, van-e cukorbetegsége, mozog-e rendszeresen, mennyi alkoholt fogyaszt, jelentkeznek-e nála a metabolikus szindróma tünetei, mennyi szénhidrátot fogyaszt. Ha férfiról van szó, tekintetbe vesszük, hogy elmúlt-e 45 éves, nőknél a menopauza előtti és utáni állapotot különítjük el.
Miben segít a HDL koleszterin?
Általánosságban elmondható, hogy ha valakinek magas a HDL-koleszterinszintje és alacsony az LDL-é, egészséges szinten lesz a szérumkoleszterin is. - Ez azért is van, mert a HDL segít csökkenteni az LDL szintjét a vérben, és bizonyos mértékig azt is akadályozni tudja, hogy az LDL "összegyűjtse" a plakkokat, amelyek később szűkítenék az ereket. Ha viszont az LDL koleszterin van túlsúlyban, az közvetve megakadályozhatja, hogy elég vér és oxigén jusson a szervekhez és szövetekhez, ez pedig komoly következményekkel járhat - ismerteti dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa.
Mindezt mérlegelve kell döntenünk az esetlegesen szükséges koleszterinszint-csökkentésről. - Tudniillik más az elérni kívánt koleszterinérték egy egyébként egészséges, de magas koleszterinértékkel rendelkező személy esetében, mint a veszélyeztetett vagy a stroke-on, infarktuson átesett betegnél. A teendők két alapeleme az orvosi, akár gyógyszeres kezelés és az életmód megreformálása. A megfelelő gyógyszerelés, és ehhez kapcsolódóan a gyakori és szakszerű orvosi kontroll a tartós eredményesség kulcsa. A vérzsírszintet csökkentő gyógyszereket kitartóan, évekig kell szedni ahhoz, hogy a plakkok visszafejlődését el tudjuk érni. Ez a rendszeresség azért is fontos, hogy ellenőrizhessük az alkalmazott kezelések hatékonyságát, szükség esetén változtathassunk azon.
Forrás: Budai Kardioközpont