A kutatás, amelyről az Everyday Health számol be, és a Nature oldalán publikálták, arra a végkövetkeztetésre jutott, hogy a szívroham utáni hetekben a rossz alvás miatt nagyjából kétszer akkora kockázata van a második szívroham bekövetkezésének.
A szívroham ugyanis változásokat okozhat az alvást elősegítő agyhullámokban és az immunsejtekben, amelyek elősegítik a megfelelő ütemű és minőségű gyógyulást. Amikor egy infarktus után arra bíztatják a beteget, hogy pihenjen és aludjon sokat, az nem csak az átéltek feldolgozása miatt történik, hanem élettani hatások is indokolják, melyet a most született kutatás is megerősített.
"Több éve tudjuk, hogy a jó alvás segíthet megelőzni a szívrohamot" - mondja a tanulmányt vezető szerző, Cameron McAlpine, a New York-i Sínai-hegyi Icahn Orvostudományi Egyetem kardiológusa. "Azonban viszonylag ismeretlen, hogy a szívroham hogyan változtatja meg az alvást, és milyen szerepet játszik az alvás a szívroham utáni gyógyulásban, regenerációban."
Annak érdekében, hogy jobb képet kapjanak arról, hogy a szívroham hogyan befolyásolhatja az alvást, a kutatók laboratóriumi kísérleteket végeztek, amelyekben egyes egerekben szívrohamot váltottak ki. Az egerekbe beültetett nagy felbontású képalkotási eszközök rögzítették az agyi aktivitást és az alvási szokások adatait.
Az infarktus után jelentős szerepe van az alvásnak
Amikor egerek szívrohamot kaptak, háromszorosára nőtt a mély alvás, és a lassú agyhullámok körülbelül egy héttel később, a tanulmány eredményei szerint. Közvetlenül azután, hogy egerekben szívrohamot váltottak ki, a tudósok megfigyelték a monocitáknak nevezett immunsejtek fokozott aktivitását, amelyek fokozott alvási igényt okozhatnak, de nem láttak ilyen aktivitást azoknál az egereknél, akik a kontroll csoportban szerepeltek és nem volt infarktusuk.
A következő lépésben, szívroham utáni alvás előnyeinek tesztelésére a kutatók megszakították az alvást a szívrohamot kiváltó egerek felénél. Ez fokozta a gyulladást és lelassította az egerek gyógyulását, összehasonlítva azokkal az egerekkel, akiknek nem volt alvászavaruk. Ráadásul, a szívrohamot túlélők magasabb monocita-szinttel rendelkeztek a szívbetegséget követő hetekben.
Kivetítve az emberek szervezetére, a kutatás szerint, azok az emberek, akik rosszul aludtak a szívrohamot követő négy hétben, nagyjából kétszer akkora valószínűséggel kaptak újabb szívrohamot, mint azok, akik jól aludtak ebben az időszakban. Korábbi kutatások során a tudósok, akik egészséges emberek kis csoportját tanulmányozták, azt találták, hogy azok, akik jól aludtak, több monocitával rendelkeztek, mint azok, akik rosszul aludtak. Ezzel megerősítést nyert az is, hogy ezeknek az immunsejteknek a fontossága az alvás szabályozásában kiemelt.
Milyen más módon segítheti az alvás a szívroham utáni helyreállítást?
"A mély alvás során a pulzusszám és a vérnyomás alacsonyabb, ami lehetővé teszi a szív- és érrendszer pihenését" - mondja Rachel Rowe, a Boulder-i Colorado Egyetem alvás-, gyulladás- és neuropatológiai laboratóriumának igazgatója.
A szívroham után tehát, a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás csökkenti a szív terhelését, ami elősegíti a szív- és érrendszer helyreállítását, így elkerülhető egy újabb infarktus lehetősége.