A pulzus, vagyis a percenkénti szívverés mennyiségének meghatározása olcsó, viszonylag egyszerű diagnosztikai eszköz, mely ráadásul átfogó képet adhat az egyén általános egészségi állapotáról. Évszázadok óta alkalmazzák a pulzus vizsgálatát, és a mai napig a leggyakoribb vizsgálatok között van. Azonban az igazán hozzáértők nemcsak a percenkénti pulzusszámot ellenőrzik, hanem egyéb jellegzetességeit is, melyek további adatokkal szolgálhatnak a beteg egészségi állapotáról.
A pulzus komoly betegséget jelez
Mikor egészséges?
Az egészséges pulzus ritmusa és ereje is egyenletes, szabályos. Ha ezek szabálytalanok, a pulzus "ugrál", akkor az számos betegségre utalhat, például szívritmuszavarokra . A pulzus amplitúdója (kiterjedése vagy nagysága) az az érték, mely az artériák diasztolés és szisztolés szakaszban tapasztalható kitágulását jelzi. Az igazán hozzáértők a pulzus értékeinek, erejének vizsgálatából a vérnyomásra is tudnak következtetni, például úgy, hogy mennyire "keményednek" meg az erek a szívverések között. Ez azonban nagy hozzáértést, gyakorlatot igényel, és természetesen nem ad pontos értékeket.
<br />Ezt jelenti az EKG képének változása
A pulzus vizsgálatánál különböző mintázatokat is meg lehet határozni, ezek szintén diagnosztikai eszközöknek számíthatnak. Például ha a pulzus EKG-n látható képe váltakozva mutat gyenge és erős szívveréseket, az a szívelégtelenségére utal. Ha a pulzus "galoppozó" (pulsus bigeminus), vagyis ha két szívverés közel érezhető egymáshoz, majd egy egy hosszabb szünet követi, az pajzsmirigyproblémákra , myokardiális infarktusra, a szívet érintő fertőzésekre, de a szervezet elektrolit-egyensúlyára is utalhat. Ezeken kívül még számos probléma pontosabb diagnózisához hozzájárulhat a pulzus meghatározása és a mintázatok felderítése.