A napi plusz 15 perc séta vagy egy kilométer futás növelné a termelékenységet és a várható élettartamot, ami a gazdaság növekedéséhez vezethet - derült ki a Vitality biztosítási cégcsoport és a RAND Europe kutatóintézet közös tanulmányából. A gazdasági fellendülés az alacsonyabb halálozási arányból származna. Ha több ember maradna életben és dolgozna, valamint kevesebbet hiányozna betegség miatt, akkor jelentősen gyarapodna a gazdaság.
Bajt okot a mozgáshiány
"A kutatás rávilágít a mozgáshiány és a termelékenység-csökkenés közötti jelentős összefüggésre, valamint új perspektívát ad a munkaadóknak és az irányelvek megalkotóinak arról, hogyan lehet növelni a népesség hatékonyságát" - mondta Hans Pung, a RAND Europe elnöke. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) egyébként azt ajánlja, hogy minden felnőtt hetente legalább 150 perc mérsékelt vagy 75 perc nagy intenzitású testmozgást végezzen. Egy tavalyi kutatás azt találta, hogy az amerikai a felnőttek 40 százaléka, az angolok 36 százaléka, illetve a kínaiak 14 százaléka túl keveset mozog ahhoz, hogy egészséges maradhasson.
Az új tanulmány részben azokon az adatokon alapul, amelyeket hét ország nagyjából 120 ezer lakosáról gyűjtöttek. Ezekből kiindulva modellezték, milyen gazdasági előnyei lennének a több testmozgásnak, majd kivetítették egyenként 23 országra és az egész világra. Ez alapján elmondható, hogy ha a 18-64 év közötti felnőttek napi 15 perccel többet sétálnának, az a világ gazdasági teljesítményét mintegy 100 milliárd dollárral növelné évente.
Megállapították azt is, hogy a mozgásszegény életet élő negyvenesek várható élettartama átlagosan 3,2 évvel nőhetne, ha naponta 20 percet futnának.