A 45 éven aluliak 73 százaléka nem fordulna orvoshoz akkor, ha a stroke-ra utaló jeleket tapasztalna, inkább minimum három órát várna, hogy jobban legyen. Ez azonban rendkívül veszélyes lehet, hiszen éppen az első időszak a legfontosabb a későbbi felépülés szempontjából – derítette ki egy új amerikai kutatás.
„Sajnos, nagyon sokan alábecsülik az agyvérzést , és nincsenek tisztában azzal sem, hogy pontosan milyen tünetekkel jár együtt ez a betegség. A stroke esetében kiemelten fontos, hogy időben orvoshoz kerüljön a beteg, hiszen ezzel megelőzhetjük a komolyabb károsodásokat. Azonban a felmérésünkből kiderült, hogy nagyon sokan inkább arra várnának, hogy jobban legyenek” – mondta dr. David Liebeskind neurológus professzor, a Ronald Reagan UCLA Medical Center neurovaszkuláris kutatóközpontjának igazgatója.
A mostani kutatásban több mint 1000 embert kérdeztek meg arról, mit tenne akkor, ha gyengeséget, zsibbadást , beszéd- vagy látászavarokat tapasztalna meg (ezek mind az agyvérzés jellegzetes tünetei). A 45 éven aluliak 73 százaléka mondta azt, hogy nem fordulna orvoshoz, inkább megvárná, hogy jobban lesz-e.
„Ez arra a komoly problémára is utal, hogy az emberek nagy része még mindig nincs tisztában sem a stroke tüneteivel, sem pedig azzal, hogy milyen súlyos probléma ez, és pontosan mit kell tenni, mikor kell orvoshoz fordulni” – mondta Liebeskind, aki szerint az elmúlt évtizedekben jelentősen megnőtt a fiatalabb korosztályba tartozó stroke-os betegek aránya.
Az úgynevezett ischémiás stroke bármely életkorban előfordulhat, és összefüggésbe hozható például a magas vérnyomással, a cukorbetegséggel, a dohányzással vagy a túlsúllyal. Az agyvérzés leggyakoribb és legjellegzetesebb tünetei közé tartozik az arc egyik felének bénulása, a száj lefittyedése, az izomgyengeség (főleg a kar gyengesége), illetve a beszédzavarok. Ha ezeket tapasztaljuk, érdemes azonnal mentőt hívni.