Négy újraélesztő készüléket adományozott egy alapítvány a római Colosseumnak, ahol naponta átlagosan 25 enyhébb-súlyosabb lefolyású szívroham történik. A defibrillátorokat nemrégiben adta át Vincenzo Castelli, a Giorgio Castelli Alapítvány elnöke az általa „rizikóhelyszínnek” nevezett klasszikus amfiteátrum kezelőinek. Az alapítvány felajánlotta azt is, hogy elsősegély-tanfolyamot finanszíroz a Colosseum 46 alkalmazottja számára.
A világ egyik leglátogatottabb, évente 6,5 millió turistát vonzó kulturális nevezetességénél átlagosan egy szívroham jut 1000 látogatóra.
Az amfiteátrumot naponta 25 ezer ember keresi fel, hosszan kell sorban állni, nyáron sokszor nagy hőségben és tűző napon. A szűk átjáróknál hatalmas a tolongás, így olyan körülmények alakulnak ki, amelyek a Colosseumot ideális helyszínné teszik arra, hogy akinek már keringési rendszerével baj van, éppen itt kapjon szívrohamot a többszörösen stresszes környezet hatására.
A szívinfarktus kockázata megnövekszik, ha a magas hőmérséklet mellett nagy a levegő páratartalma is. Ilyenkor a megfelelő testhőmérséklet fenntartása érdekében megnövekszik az izzadás, mert az elpárolgó folyadék hűti a bőrfelszínt. Ugyanakkor ez a folyamat nagy só veszteséggel jár és kiszáradás irányába tart. Ami be is következik, hacsak nem pótolják a folyadékveszteséget. A szív és érrendszert ez a helyzet erősen megterheli.
Az idősebbeknél a jelenség különösen erős lehet, hiszen a szervezetük nehezebben tartja meg a vizet, így gyorsabban kiszáradnak. Ez pedig hozzájárul az infarktus kialakulásához. Márpedig a Colosseumnál nagy meleg van, de a turisták nem mindig gondoskodnak elegendő innivalóról, mert nem számolnak jól a sorbaállás hosszával, a hőmérséklettel, az ebből adódó fizikai megpróbáltatásokkal. Azaz a magyarázat megvan a sajnálatos eseményekre, s a folyamatosan érkező látogatói hullám (különösen nyaranta) statisztikailag biztossá teszi a bekövetkezésüket.
Forrás: MTI/ Harvard.edu