Magyarországon csaknem 2,5 millió ember szenved cukorbetegek , a lakosság fele pedig túlsúlyos. Az uniós átlaghoz képest jóval többen dohányoznak és fogyasztanak alkoholt, ugyanakkor sokkal kevesebb zöldséget és gyümölcsöt esznek, nem beszélve a mozgásszegény életmódról.
Vannak olyan rizikófaktorok, amelyeket nem lehet befolyásolni, ilyenek a nem, a családi körülmények és az életkor. Vannak azonban olyan kockázati tényezők, amelyek a Magyar Kardiológusok Társaságának véleménye szerint megfelelő életvitellel vagy gyógyszerekkel javíthatók.
Az adatok összegzése során kiderült, hogy a megkérdezettek 22 százalékánál fordult már elő a családban szívinfarktus vagy szélütés. A szűrésen részt vevők csaknem 30 százalékánál mértek a normálistól eltérő vérnyomásértéket . Az átlagos vérnyomás nőknél 128/80 Hgmm, míg a férfiaknál 139/85 Hgmm volt. Ugyanakkor mindössze 23 százalékuk mondhatja el magáról, hogy optimális értékkel éli mindennapjait. Ha ezt nemre lebontjuk, azt tapasztalhattuk, hogy a nőknél több hipertóniás beteg fordult meg, mint a férfiaknál. Extrém magas, 180 Hgmm feletti vérnyomást 85 embernél tapasztaltak.
A szűrésen részt vevők 22 százalékánál mértek magas koleszterinszintet , 14 százalékuknál a vércukorszint volt magasabb a megengedett értéknél. 48 embernél mértek extrém, azonnali orvosi kezelést igénylő vércukorértéket.
A megvizsgáltak 70 százaléka túlsúlyos, vagyis testtömeg-indexe meghaladja a 25-öt. Az átlagtestsúly a férfiaknál 85, a nőknél 62 kiló volt. Külön problémát jelent, hogy a megkérdezettek negyede százaléka dohányzik, ráadásul egyre több fiatal fújja nap, mint nap a füstöt.
A rizikófaktorok csökkentésének egyik fontos feltétele az egészséges, gyümölcsökben és zöldségfélékben, azaz vitaminokban gazdag, sószegény táplálkozás. A kérdőíves felmérés alapján kiderült, hogy a résztvevők 65 százaléka fogyaszt rendszeresen zöldség- és gyümölcsféléket és a válaszadók 85 százaléka tudja, hogy a túlzott sófogyasztás betegséget okoz. Ismertté vált továbbá az is, hogy a résztvevők 42 százalékának napi életritmusában a sportnak egyáltalán nincs szerepe. Csupán 58 százalék szakít naponta időt a mozgásra, noha a rendszeres testmozgás (legalább napi 30 perc séta, vagy könnyed futás) szintén kiemelt tényező a betegségek prevenciójában.
A Magyar Kardiológusok Társasága bízik abban, hogy ezen a szomorú statisztikán sikerül változtatni, egyre több ember él a jövőben a szűrővizsgálat adta lehetőséggel. Ugyanakkor tudomásul veszi, hogy ha orvosa gyógyszeres kezelést rendelt el, azt nem szabad önkényesen abbahagyni, még akkor sem, ha panaszai elmúltak, hiszen ezzel okozza magának a legnagyobb kárt, jelentősen megnövelve a szívinfarktust vagy szélütés kockázatát.