"Egy gyakorló orvos számára az ödéma megjelenése mindig fontos klinikai tünet, amely kivizsgálást igényel. Kardiológiai szembontól mielőbb eldöntendő, hogy a jelenség hátterében szív- és érrendszeri betegségek vagy más betegségek állnak-e" - mutatott rá dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont kardiológusa.
Kifejtette, hogy a szívelégtelenség vezető tünete az alsó végtagon megjelenő ödéma, más néven anasarca. Ez csak a járóképes betegeknél jelentkezik, ugyanis a tartósan ágyban fekvőknél a gravitáció miatt az ödéma ugyancsak a mélyen fekvő területeken, de nem a bokánál alakul ki. Az ödémát minden esetben megelőzi a tüdőben fellépő és a fizikális vizsgálat során fonendoszkóppal hallható pangásos zörej, az úgynevezett "szörtyzörej". Ennek kapcsán egy bizonyos szint után már nehézlégzés is jelentkezik. Fontos továbbá, hogy a jelenség egy- vagy kétoldali-e. Ha egyoldali, akkor a szívbetegség kizárható.
A vizsgálat egyik legfontosabb eszköze a szívultrahang , amellyel a szívpumpafunkciót lehet mérni, azaz a szisztolés és diasztolés funkciót, a szív teljesítményét, az úgynevezett ejekciós frakciót, valamint a szívburokban megjelenő folyadékot.
Mi állhat még a háttérben?
Ha a jelenség hátterében nem kardiológiai betegség áll, akkor fontossági sorrendben a következő okok fordulhatnak elő: vesebetegség, endokrinológiai betegség és vénás keringési elégtelenség. A vesebetegségről érdemes megemlíteni, hogy összefüggésben lehet a magas vérnyomással . A hipertónia ugyanis vesekárosodást is okozhat, mivel pedig a vese egyik alapfeladata a kiválasztás, a salakanyagok kiszűrése, ez a funkció is komolyan sérülhet. Egyfajta ördögi kör alakulhat ki ebből a szituációból, mivel a vesekárosodás tovább emeli a vérnyomást, ami pedig növeli a szívbetegség és a stroke rizikóját. Az összefüggések ismeretéhez tudni kell azt is, hogy a hipertóniához sok esetben társuló balkamra-elégtelenség esetén a nagy vénákban megnő a nyomás, és tipikus pangásos tünetek alakulnak ki, amilyen a kéz- vagy a lábdagadás, a bokaödéma.
"A kivizsgálás során nem szabad elsiklani az egyszerűbb magyarázatok feltérképezése felett sem. Az ödéma kialakulásának ugyanis van még egy fontos és gyakori oka: a gyógyszermellékhatás. Leggyakrabban bizonyos vérnyomáscsökkentő gyógyszereknél (kalciumantagonistáknál) és szteroidoknál látjuk ezt a tünetet" - mondta el a szakember. Kitért rá, hogy a jelenséget semmiképp sem szabad elhanyagolni, hiszen ha a feszülő érzés mellé bőrpír, erős fájdalom vagy gyulladásos jelenségek társulnak, akkor vagy lokális betegségről és elváltozásról van szó (például orbáncról), vagy arról, hogy egy régóta fennálló alsó végtagi ödéma "felülfertőződik" az elvékonyodott bőr miatt, így úgynevezett indurált anasarca alakul ki. A kivizsgálás tehát minden esetben a legfontosabb első lépés a szükséges kezelés felé.