Magyarországon továbbra is a szív- és érrendszeri betegségek képezik a vezető halálokot, 2014-es adatok alapján európai uniós viszonylatban továbbra is sereghajtók közé tartozunk. A hatékonyabb, célzottabb kezelés érdekében fontos azonosítani azokat a betegeket, akik magas kockázati csoportba tartoznak, a jelenleg elérhető rizikóbecslő módszerek azonban igen korlátozottak. A semmelweis.hu cikke szerint a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika, a Családorvosi Tanszék, valamint a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika kutatócsoportjai e módszerek tökéletesítéséhez igyekeznek hozzájárulni kollaborációs projektjükkel.
Kiket veszélyeztet a koszorúér-betegség?
Úgynevezett affektív temperamentumoknak hívjuk a veleszületett személyiségjellemzőket, amelyeknek öt típuscsoportja ismert:
- depresszív,
- ciklotím,
- hipertím,
- ingerlékeny
- és szorongó.
Ezek közül egyik irány sem jó vagy rossz, mindnek megvan a maga evolúciós szerepe, illetve a nemek között is vannak különbségek. A nőknél magasabb a depresszív, szorongó és ciklotím, míg férfiaknál az ingerlékeny és a hipertím temperamentumok aránya.
Az affektív temperamentumok és a krónikus, elsősorban pszichiátriai megbetegedések közötti összefüggés feltárása érdekében a kutatók összesen 200, CT-vizsgálatra előjegyzett beteggel vettek fel egy több mint 1000 kérdésből álló, a személyiségvonások, temperamentumok és egyéb pszichometriai paraméterek feltárására irányuló kérdőívet. A négy éve zajló kutatás eredményei alapján elmondható, hogy minél markánsabb az úgynevezett hipertím (optimista, magabiztos, társaságkedvelő, főnök típus, kockázatvállaló, tolakodó, kicsi alvásigénnyel rendelkezik) jellemvonás, annál nagyobb eséllyel lesznek egészségesek a vizsgált személyek koszorús erei.
A magas vérnyomás veszélye
A kollaborációs projekt másik elemében a kutatócsoport azt vizsgálja, hogy milyen összefüggés tárható fel bizonyos affektív temperamentumok és a magasvérnyomás-betegség kialakulásának időpontja között. Korábban már felfedezték, hogy hipertím temperamentummal jellemezhető magasvérnyomás-betegeknél emelkedett az ideg- és feltehetőleg érvédő hatású agyi eredetű neurotróp faktor (BDNF), míg a domináns ciklotím, szorongó, depresszív és ingerlékeny temperamentumú hipertóniás betegek BDNF-szintje alacsonyabb.