A Lancet Digital Health című szaklapban nemrég megjelent, két korábbi, közösségi alapú tanulmány adataira támaszkodó kutatásban a tudósok megállapították, hogy ezek a figyelmeztető jelek eltérőek lehetnek a férfiak és a nők esetében. Mivel a szívmegállás a kórházon kívül tapasztaltak 90 százalékában végzetes, az állapot előrejelzése és a figyelmeztető jelek korai felismerése alapvető fontosságú – a szakemberek is egyetértenek, hogy szó szerint életet menthet - hívja fel a figyelmet a Medical Daily.
Mi történik szívmegálláskor?
Szívmegállás során a szív leállítja a vér pumpálását, és a hirtelen leállás miatt a sejtek nem jutnak oxigénhez. Gyakori figyelmeztető jel lehet az ájulás, a szédülés, a mellkasi fájdalom, a szívdobogás, a légszomj és a gyengeség.
Az eredmények szerint a hirtelen szívmegállást átélő személyek felének van valamilyen árulkodó tünete 24 órával az esemény előtt. A nőknél a légszomj, míg a férfiaknál a mellkasi fájdalom lehet a legmarkánsabb tünet, néhányan pedig szívdobogást, influenzaszerű tüneteket és görcsöket is tapasztaltak.
A kutatók remélik, hogy tanulmányuk utat nyit a hirtelen szívmegállás előrejelzésének javítását célzó további vizsgálatok előtt, amelyek a tüneteket is alaposabban megvizsgálhatnák.
„Eredményeink a hirtelen szívhalál megelőzésének új paradigmájához vezethetnek” – mondta Sumeet Chugh, a tanulmány vezető szerzője. „A következőkben ezeket a kulcsfontosságú, nemspecifikus figyelmeztető tüneteket további jellemzőkkel - például klinikai profilokkal és biometrikus mérésekkel - egészítjük ki a hirtelen szívmegállás jobb előrejelzése érdekében” – tette hozzá.