Az amerikai kardiológusok szakmai szervezete, az American Heart Association lapjában, a Circulationban megjelent tanulmány szerzői szerint lassan sikerül megszabadulni attól a tévhittől, hogy a nőket kevésbé érinti a szívbetegség, mint a férfiakat, egyúttal az elmúlt években jelentősen javult a szívroham miatti halálozás a nők körében. Ez elsősorban a népesség felvilágosításának és a hatékonyabb megelőzésnek köszönhető. Azonban a szívbeteg nők életét még mindig nehezebb megmenteni, és sokkal kevesebb nőt diagnosztizálnak szívbetegséggel, mint ahányan valóban érintettek.
A szakemberek szerint ennek hátterében többek között az eltérő okok és tünetek is ott vannak. Például, a nők és a férfiak szervezetében ugyanúgy kialakulhatnak vérrögök , ám a nőknél ezek nem annyira nagyok, hogy a koszorúeret tágító sztent beültetésére lenne szükség. Ugyanakkor a szívhez vezető erek sérülhetnek, és a szív izmaihoz a kelleténél kevesebb oxigéndús vér jut.
A szívroham általános tünetei mindkét nemnél azonosak, de a nőknél gyakoribbak az úgynevezett atipikus tünetek, például a kellemetlen nyomó, szorító vagy feszítő érzés a mellkasban, a karba, hátba, a hasba vagy állkapocsba kisugárzó fájdalom. A nőknél gyakrabban jelentkeznek olyan tünetek is, mint a hányinger és hányás, a hideg verejték vagy a szédülés .
A kezeléseket is körültekintőbben kell megválasztani a nők számára, például azért, mert gyakoribbak lehetnek náluk a komplikációk, a vérereik vékonyabbak, és sokszor egyéb súlyos rizikótényezők is nehezítik a gyógyulást. Emellett a szívbetegségben szenvedő nők általában idősebbek, ami még veszélyesebbé teszi a kezeléseket. Problémát okozhat az is, hogy a nők számára ritkábban javasolnak rehabilitációt, és a hölgyek ritkábban is vesznek részt ezeken.
A szakemberek szerint sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani a férfiak és nők közötti különbségekre, ezek jobb megértése ugyanis jobb megelőzési és kezelési lehetőségeket jelenthet. „A nőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy őket is érintheti a szívbetegség , és sokkal több kérdést kellene feltenniük az orvosuknak arról, hogyan előzhetik ezt meg, illetve milyen kezelési lehetőségeik vannak” – mondta dr. Laxmi Mehta kardiológus, a tanulmány vezető szerzője, az Ohio State University szívegészségügyi programjának vezetője.