Szívroham után jön a szívelégtelenség?

A szívrohamot követő néhány évben erősen megnő a szívelégtelenség kialakulásának esélye - állapították meg holland orvosi kutatások. Minden negyedik, szívrohamon átesett betegnél jelentkeznek a szívelégtelenség tünetei.

„A szívelégtelenség komoly egészségügyi probléma, amely a kórházba kerülés és a halál kockázatával jár” – mondta Dr. Johannes Gho, a Utrechti Egyetem Gyógyászati Központjának kardiológusa. Szívelégtelenség az az állapotot, mikor a szív nem tud annyi vért pumpálni, amennyire a testnek szüksége volna.

A szívroham elleni küzdelem ma már sokkal hatékonyabb, mint régen, és a túlélési esélyek is megnőttek. De ennek következtében állt elő az a helyzet, hogy a páciensek negyedének később komoly szívelégtelenséggel kell megküzdenie.

Szívroham után nagyobb esély van a szívelégtelenségre

A kutatás során mintegy 25 ezer olyan ember egészségügyi adatait elemezték, akik átestek szívrohamon. Az eredményekből kiderült, hogy minden negyedik páciensnél négy éven belül megmutatkoztak a szívelégtelenség tünetei.

A szívelégtelenség elsősorban az idősek között nő, de egyre több fiatalt is érint – mondja Prof. Dr. Kiss Róbert Gábor, a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke. Részletek!

A betegség kialakulásában több tényező is emelte a kockázatot, ilyen például a betegek életkora vagy anyagi helyzete. A pitvarfibrilláció (a szív pitvarainak szabálytalan összehúzódásából eredő ritmuszavar) és a diabétesz szintén növelte a szívelégtelenség kialakulásának esélyét akárcsak a magas vérnyomás a perifériás artériás betegség vagy a krónikus obstruktív légúti betegség.

Gho szerint a legnagyobb veszélynek azok a betegek vannak kitéve, akik koszorúér betegségben szenvednek. Mindazonáltal, további kutatások szükségesek, hogy megállapíthassák, kiknél a legnagyobb a szívelégtelenség kialakulásának valószínűsége.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: nlm.nih.gov

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra