A kutatók azt állapították meg, hogy a lefekvést megelőző két órán belüli vacsora nem jó a szervezetnek. Ilyenkor a test mesterségesen készenléti állapotban marad, amitől a vérnyomás nem esik vissza a normális éjszakai szintre, így nő a szívroham kockázata.
A kutatók több mint hétszáz magas vérnyomású férfit és nőt vizsgáltak meg, hogy megállapíthassák, a különböző étkezési időpontok és étrendek milyen hatással vannak az egészségükre. Arra jutottak, hogy a késői evés van legnagyobb hatással az éjszakai vérnyomásra : azoknál, akik túl későn vacsoráznak, sokkal gyakoribb az éjszakai magas vérnyomás kialakulása.
A vérnyomást az tartja magasan, hogy az evés stresszhormonokat, például adrenalint termel, és az alvást szabályozó cirkadián-ritmusra is hatással lehet. Alapesetben a vérnyomás 10 százalékkal esik éjszakára, de a késői evők 25 százalékánál ez nem történik meg, szemben a korábban vacsorázóknál, nekik csak a 14 százaléka szenved ettől. Azoknál is ritkábban ment le éjszakára a vérnyomás, akik kihagyták a reggelit, de ez a hatás kisebb volt, mint a késői vacsoráé.
Ha valaki 10 óra tájban fekszik le, annak már nem érdemes 7 óra után enni, különben kénytelen lesz a káros hatásokkal számolni. A brit lap, a The Independent online kiadása Dr. Ebru Ozpelit, a Dokuz Eylul Egyetem docense által mondottakra hivatkozva azt írja, hogy a modern élet velejárói, például a mesterséges világítás átalakítja az emberek napi tevékenységi ciklusát, és arra ösztönzi őket, hogy a kései napszakokban is egyenek, azaz a természeti szabályoktól eltérő étkezési szokásokat vegyenek fel. A török tudósnő az Európai Kardiológiai Társaság római kongresszusán kijelentette: „Muszáj meghatároznunk az ideális táplálkozási ciklust, mert az ahogy eszünk legalább annyira fontos, mint az, hogy mit eszünk.”
Forrás: Index.hu , The Independent