A szűrővizsgálatok közvetve mindig életmentőnek nevezhetőek, hiszen segítségükkel felfedezhetünk olyan betegségeket, amelyek az időben elkezdett kezelésnek köszönhetően jól gyógyíthatóak. Így pedig megakadályozható a jelentős egészségkárosodás.
Egyes esetekben viszont szó szerint életet ment a szűrés – például akkor, amikor a vizsgálat közben vesznek észre egy olyan súlyos állapotot, amely azonnali kórházi kezelést igényel. Éppen ez történt hétfőn Zalahalápon, a Nemzeti Népegészségügy Központ (NNK) által szervezett szűrőnapon is.
Hipertóniás krízissel vitték kórházba
Az NNK tájékoztatása szerint az egyik vizsgált lakosnál hipertóniás krízist állapítottak meg, így a beteget azonnal kórházba szállították. Az eset remekül rávilágít a tudatos egészségmegőrzés, azon belül is szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel fontosságára.
Az Egészségvonal egy korábbi cikke szerint az úgynevezett hipertóniás krízis tünetei a következők:
- magas – 140/90 Hgmm feletti – vérnyomás,
- légszomj,
- hányinger,
- hányás,
- válaszképtelenség.
Ha a fenti panaszokat tapasztalod, haladéktalanul tárcsázd a 112-t és kérd a mentők segítségét! Az extrém vérnyomás-emelkedést nagyon komolyan kell venni, ugyanis a legsúlyosabb szív- és érrendszeri eseményekhez – például szívritmuszavarhoz, stroke-hoz, vérzéshez, szívinfarktushoz, veseelégtelenséghez vagy akár aortarepedéshez is – vezethet. Szélsőségesen magas – 180/120 Hgmm feletti – vagy a korábbiakhoz képest abnormális értékek esetén szinte biztosan szükséges a sürgősségi beavatkozás.
Ezért veszélyes a tartósan magas vérnyomás
A magas vérnyomás (hipertónia) azért különösen alattomos betegség, mert sok esetben nem okoz tüneteket, vagy csupán általános panaszokat generál. Éppen ezért gyakran csak véletlenül fedezik fel a problémát, egy háziorvosi rutinvizsgálat során. A reggelente jelentkező fejfájás, a tarkótáji nyomásérzés és a gyakori szédülés azonban gyanúra adhat okot, csakúgy, mint a férfiak esetében az erekciós zavar.
A hosszú ideje fennálló magas vérnyomás komoly károkat okoz a keringési rendszerben, roncsolja ugyanis a szív, a vesék, a szemek és a végtagok ereit is. A probléma kialakulásának kockázatát jelentősen fokozza a sok stressz, a túlhajszoltság, az egészségtelen táplálkozás, a túlzott sóbevitel, az alacsony káliumbevitel, a túlsúly, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka, a rendszeres alkoholfogyasztás, a dohányzás, valamint az alvászavarok is.