A nyár a legtöbb ember számára a felhőtlen kikapcsolódás időszaka, ám előfordulhat, hogy bizonyos betegséggel élőknek több kellemetlenséggel jár, mint előnnyel. Ilyen például az, ha az illető korábban mélyvénás trombózison esett át, hiszen ekkor több mindenre kell odafigyelnie a betegnek, hogy elkerülhető legyen a vérrögök ismételt kialakulása. Hogy pontosan miket szükséges betartani, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont váralvadási specialistáját kérdeztük.
Nyár, meleg, kitágult vénák
A vérrögök kialakulását több külső tényező is elősegíti - ilyen például az, ha valaki visszértágulatokkal küzd, ugyanis nyári hőség és a párás idő miatt ekkor a vénák kitágulnak, az itt lévő billentyűk nem képesek emiatt megfelelően zárni, és ennek következtében vénás pangás alakul ki. Ez nem csupán lábszárfájdalomban nyilvánul meg, hanem az állapot nagyban fokozza a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát is, mivel a lelassult keringés kedvez a thrombusok (vérrögök) kialakulásának. A rizikó még inkább fokozódik, ha az illető korábban átesett már trombózison - mert ilyenkor a vénabillentyűk gyakorta tönkremennek-, vagy ha trombofíliája van - ekkor még nagyobb odafigyelést igényel a megelőzés!
Viseljen kompressziós harisnyát
A kitágult vénák ellen nagy segítséget nyújt egy jó méretben választott kompressziós harisnya, mely szövésének és anyagösszetételének köszönhetően összenyomja az ereket és hozzájárul a megfelelő véráramláshoz a mélyebben futó vénákban is. Való igaz, a nyári hőségben nem épp a legkényelmesebb viselet, ám a trombózis-prevenció fontos részét képezi a kompressziós terápia. Emellett érdemes laza, nem túl szűk ruhákat hordani, valamint célszerű odafigyelni a kényelmes cipők viselésére is! A domború talpú cipők különösen jók, mert állandóan mozgatják a lábszár izmait és így a vért az izompumpa segítségével továbbítja a láb.
Ügyeljen a megfelelő folyadék fogyasztására
A kánikulában alapból megnő az ember folyadék-szükséglete, ám ha valaki mélyvénás trombózison esett át, fontos, hogy különösen ügyeljen a hidratációra, hiszen ellenkező esetben könnyebben kialakulnak vérrögök a vér pangása miatt. Természetesen a bevitt folyadék ne alkohol és ne is kávé legyen, ugyanis azok csak tovább fokozzák a dehidratációt!
Trombózist követően nagyobb odafigyelést igényel egy kirándulás
Kerülje a nagy meleget
Mint már említettük, a kánikulában gyorsabban kitágulnak az erek, ezért fontos, hogy lehetőleg keveset tartózkodjon a napon! Húzódjon inkább az árnyákba, és a napfürdőzést válassza a kevésbé meleg órákban- tanácsolja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont váralvadási specialistája, aki hozzátette, hogy a 34 foknál melegebb hőmérsékletű termálvizeket is kerülje, ha már átesett trombózison!
Repülőn is álljon fel óránként, többször végezzen lábtornát, valamint ha kell, használjon véralvadásgátlót, különösen 3 órát meghaladó repülésnél, busz-utaknál.
Az utazási trombózis egy viszonylag gyakori jelenség, amikor egy-egy hosszabb út során (nem csak repülő esetében!) a keletkező vérrögök mélyvénás trombózist, rossz esetben tüdőembóliát okoznak. Ennek hátterében egy fel nem fedezett trombofílián túl állhat még a sok ülés, a súlyosabb visszértágulatok jelenléte és a kevés folyadékfogyasztás is. Éppen ezért, ha 2 óránál hosszabb útra indul, mindenképp álljon fel óránként és mozgassa át végtagjait, igyon elegendő mennyiségű vizet és viseljen kompressziós harisnyát!
Amennyiben átesett már trombózison vagy tüdőembólián, fontos, hogy még az utazás előtt keresse fel orvosát, hiszen ha úgy ítéli meg, megelőző alvadásgátló kezelésre (LMWH) is szükség lehet az út előtt, hiszen ha már egyszer volt trombózisa, úgy lényegesen nagyobb eséllyel alakul ki újabb megfelelő prevenció nélkül!