Hogyan egyhíthetjük a panaszokat? Hogy tehetjük elviselhetőbbé a nyári forróságot? És hogyan nyaralhatunk biztonságosan egy trombózis után? A téma kapcsán Prof. Blaskó György , a Trombózis- és Hematológiai Központ véralvadási specialistája foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat.
Enyhítsük a fájdalmat!
Trombózis után sokan panaszkodhatnak lábfájdalomra, főleg a nagy melegben. Ekkor érdemes kompressziós harisnyát használni - akkor is, ha már nem lenne muszáj. Hatására ugyanis a keringés felpezsdül és a felületi vénákból a mélyebben fekvők felé terelődik a véráramlás. Ennek hatására a lábfájdalom enyhül vagy megszűnik, valamint az ödéma is eltűnik. Fontos azonban megjegyezni, hogy az úgynevezett poszttrombotikus szindróma ( PTS ) egyik tünete is a lábfájdalom, így ha a panasz több mint 2 hónapig fennáll, akkor érdemes orvoshoz fordulni.
Vigyázzunk a napozással!
10 és 15 óra között eleve tiltott a napozás, hiszen ekkor jóval nagyobb a melanóma kialakulásának esélye. Ám ha valaki már átesett trombózison, más időszakokban is vigyáznia kell a napfürdőzéssel, mert a vénák kitágulnak, a vér pedig pangani kezd, ami elősegíti a vérrögök keletkezését. Mindezeken felül a visszerek állapotán is csak rontana a túlzott napozás, amely szintén fokozza a trombózis rizikóját. Fontos, hogy a meleg a vizet is kerüljék a betegek, vagyis a 34 foknál magasabb hőmérsékletű termálvizekbe inkább ne menjenek. Az infraszauna megengedett, a 90 Celsius-fokos finn szauna azonban csak rövidebb időkre.
Figyeljünk a folyadékbevitelre!
Sokan nem veszik elég komolyan a kellő mennyiségű folyadékfogyasztás hatását, pedig a dehidratáció számtalan negatív egészségügyi következménnyel járhat. Ha valaki nem viszi be a kellő folyadékmennyiséget - ami nyáron akár több mint 3 liter is lehet -, akkor a vér "besűrűsödik", ez pedig melegágya a vérrögöknek. Fontos, hogy a vízhajtó hatású italokat (kávé, tea, alkohol) is inkább kerüljék a páciensek, mivel azok csak még jobban elősegítik a dehidratációt.
Hosszú út előtt egyeztessünk orvosunkkal!
Ha egy magasabb trombóziskockázatú csoportba tartozó beteg hosszabb útra indul, mindenképp kérje ki orvosa tanácsát a prevenciót illetően. A több órás utazás ugyanis jelentősen növelheti a trombózis rizikóját. Ha szedi a véralvadásgátlót , akkor azt folytatni kell az utazás alatt is. Aki pedig nem szed ilyen készítményt, konzultáljon orvosával - emelte ki a professzor.